NTV

Özal’ın koruma müdürü: O an yoktum

Türkiye

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın koruma müdürü Musa Öztürk, Özal’ın ölmeden önceki gece katıldığı resepsiyonda olmadığını, Köşk'te fenalaştığı sırada ise lojmandaki evinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı eski sözcüsü Kaya Toperi’nin merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Vejdi Raşidov’un sergisinde herkese sunulan tepsiden içeceğini aldığını ve bunu orada bulunan koruma müdürü Musa Öztürk’e de sorulabileceğini belirtmişti.

Musa Öztürk ise ntvmsnbc’ye yaptığı açıklamada kendisini sergi gezildiği sırada orada olmadığını söyledi.

Öztürk, “O gece ben yoktum. Bizim öncü ekip vardı, başlarında da Tahsin Komser. Öncü ekip önceden gider ve VIP gelmeden yiyecek ve içecekleri kontrol eder. Bir nevi Osmanlıdaki çeşnici başı gibi” dedi.

Kendisinin de görev yaptığı zamanlarda aşçılara önce yemeği yedirdiğini sonra kendisinin tattığını belirten Öztürk, bunun Osmanlı’dan beri süren bir gelenek olduğunu açıkladı.

Turgut Özal’ın öldüğü sabah ise kendisinin lojmanında olduğunu anlatan Öztürk, lojman ile Köşk arasında 100 metre olduğunu ifade etti.

Öztürk, sözlerini şöyle bitirdi: “4 kişilik bir tim kurarız her zaman. Acil olaylarda bu arkadaşlar müdahale eder. O günde ben evdeydim ve bu arkadaşlar müdahale etmiş. Sonra yaverlerle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızı taşımışlar. Ben maalesef o an Köşk’te değildim.”