NTV

PETKİM'e polis operasyonu

Anadolu Ajansı

Türkiye
ARŞİV

İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan PETKİM'in lojmanlarına FETÖ’ye soruşturması kapsamında operasyon düzenlendi. 13 kişi gözaltına alınırken, lojmanlarda arama yapıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında İzmir merkezli İstanbul, Denizli ve Kütahya'da eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Operasyonda Petkim Petrokimya Holding AŞ'de (PETKİM) çalışan ve daha önce işten çıkarılanların da aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Petkim'in Aliağa yerleşkesindeki lojmanlarda arama yapıldı.

Aramalarda FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'e ait kitaplar ele geçirildiği, bazı dijital materyallere el konulduğu, şüphelilere FETÖ üyesi oldukları ve örgüte destek sağladıkları suçlamalarının yöneltildiği öğrenildi.

Soruşturma kapsamında PETKİM tesislerinde daha önce de 2 kez arama yapılmış, haklarında gözaltı kararı verilen 31 kişiden 25'i yakalanmıştı.

Aralarında eski PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut ve üst düzey yöneticilerin de bulunduğu şüphelilerden 13'ü "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklanmış, 12'si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

ETİKETLER