PKK'ya ait 41 anti-personel mayını ele geçirildi

Anadolu Ajansı,DHA

Türkiye
semdinlide-pkkya-ait-41-anti-personel-mayin-bulundu.jpg

Hakkari Şemdinli'de çalılar arasına gizlenmiş halde PKK'ya ait 41 adet anti-personel mayını ele geçirildi.

Hakkari'de tüm güvenlik güçlerinin koordinasyonuyla gerçekleştirilen terörle mücadele harekatı sürüyor.

3'üncü Piyade Tümen Komutanlığı emir komutasındaki harekatta 1'inci Komando Tugay Komutanlığı, 2'nci Komando Tugay Komutanlığı, 2'nci ve 34'üncü hudut tugay komutanlıkları, Hakkari jandarmakomutanlığı, 7'inci hudutAlay komutanlığına bağlı komando birlikleri, hudut özel harekatbirlikleri, jandarma özel harekat birlikleri ve motorlu birlikler katılıyor. Harekata polis özel harekat birlikleri ve emniyet unsurlarıile geçici köy korucuları da destek veriyor.

Harekat kapsamında vatandaşlardan jandarma karakol komutanlığına gelen ihbarı değerlendiren güvenlik güçleri, Şemdinli ilçesine bağlı Ortaklar bölgesinin batısında arama yaptı. Aramalar sonucu bölücü terör örgütü üyelerince arazide çalılar arasına gizlenmiş 41 adet İtalyan yapımı Valmara 69 anti-personel mayını ele geçirildi.

Anti-personel mayınları kara mayını sınıfı içerisinde, taşıtlara karşı kullanılan türün dışındaki insan hedeflerine karşı geliştirilmiş bir mayın çeşidi olma özelliği taşıyor. Parça tesirli mayınlar günümüzde genellikle sıçrayan mayın olarak adlandırılıyor. Genellikle öldürmemek üzere geliştirilen bu tür mayınlar yaralama amacı taşıyor.

Bölücü terör örgütü bu tür mayınları, yaralanan askerin başına birkaç kişinin daha toplanmasını ve böylece toplu hedef teşkil etmelerini sağlamak, operasyon yapan askerlerin yaralı arkadaşlarını görerek moral ve motivasyonlarını düşürmek için kullanıyor.

Bu mayınlar zırhlı taşıtların özellikle tekerlek kısmına hasar vererek taşıtları iş göremez hale getirebiliyor.

ETİKETLER