NTV

Tanju'dan PKK'ya çağrı

Türkiye

Eski futbolcu Tanju Çolak ve BDP'li Belediye Başkanı Sadak, PKK'nın kaçırdığı Astsubay, Uzman Çavuş, Sağlık Teknisyeni, Kaymakam Adayı ve 4 işçi için devreye girmek istiyor.

Eski futbolcu Tanju Çolak, PKK'nın kaçırdığı asker ve sivilleri teslim almak için oluşacak komisyonda yer almak istediğini söyledi.

BDP’li Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ile eski futbolcu Tanju Çolak, PKK’ya ortak çağrı yaparak, ellerindeki sivil ve askerleri bırakmalarını istedi.

Başkan Selim Sadak, PKK’nın geçtiğimiz günlerde baraj şantiyesini basarak 4 işçiyi kaçırdığını hatırlatarak, "Burada bu çalışanların, emekçilerin bir an önce serbest bırakılması için Siirt Belediye Başkanı olarak teklifte bulunuyorum. Ailelerinin bu üzüntüsünün, acısının, bir an önce ortadan kalkmasını, işçilerin ailelerine kavuşmasını diliyorum. Bu serbest bırakmanın bir barışa vesile olması dileği ile ben de bir barış savunucusu olarak bunların serbest bırakılması için çağrıda bulunuyorum. Teslim almak için ben ve Sayın Çolak, ikimiz bu görevi devralabiliriz" dedi.

Milli futbolcu Tanju Çolak da, "Başkan muhteşem bir misafirperverlik içerisinde bizi ağırladı. Özellikle hanım ağamıza teşekkür ediyoruz. Ben sonradan duydum ki askerlerimiz, polis, kaymakam ve sağlıkçılarımız da varmış. Ben de buradan başkanıma telkinde, ricada bulundum. Seve seve onları almaya, yardımcı olmaya hazır olduğumu söyledim” diye konuştu.

Tanju Çolak’ın yufka yürekli, insancıl ve hümanist bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Başkan Sadak, şöyle dedi:

"Türkiye’nin değil dünyanın gözdesi olan böylesi bir insanın barış dolu yüreği için çok teşekkür ederim. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Türkiye’de barışseverlerin bir araya gelerek, bu problemleri çatışarak veya operasyonlarla, adam kaçırarak değil, konuşarak, tartışarak çözeceğiz. Bu vesile ile sevgili Çolak’ın bu girişimi beni mutlu ediyor. Benim de salonda yaptığım çağrıyı daha da güçlendiriyor. Sayın Çolak’la birlikte yanımda İHD yöneticimiz de var. Tabii ki şu düşünceye kapılmamak gerekir; ’Şunu yaparsa, ben bunu yapayım.’ KCK gerillalarının bu alıkonulan insanların hürriyetlerine ve ailelerine kavuşmaları için bu çağrımızı dikkate almalarını talep ediyorum. Gerek askerler olsun, gerek kaymakam adayı ve sağlıkçılar veya Şirvan’da ki şirketin çalışanları olsun kimler varsa, sayın Çolak’la birlikte Kandil de olmak üzere ülkenin ya da Türkiye’nin, İran’ın hangi köşesinde olursa olsun, gidip bu insanları almaya varız."