TBMM Başkanı Kahraman'dan "Meclis'teki enkaz" açıklaması

Anadolu Ajansı

Türkiye
ismail kahraman.jpg

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Meclis'i bombalandığı gibi tutuyorlar. O enkaz kaldırılsın" sözlerine yanıt niteliğinde bir açıklama yaptı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman "Meclis'teki enkaz" ile ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün, "15 Temmuz darbe girişiminden bu yana iki ay geçti, Meclis hâlâ öyle bombalandığı gibi duruyor... Orayı bir tür dünyayı darbeye ikna etmek için o halde tutuyorlar... O enkazın durması güçlülük değil zayıflık görüntüsü veriyor" demişti.

Bu sözlere cevap niteliğinde konuşan Kahraman, "Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler, hasar gören yerler onarıldı, onarılmaya devam ediyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Yalnız Başbakanımızın bulunduğu odanın ve onun çevresindeki bomba izlerinin saklanmasını ve 'Demokrasi Müzesi' adı altında bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük...

Ayrıca bir başka bombanın düştüğü bahçede bir çukur var. Orada yine tankın ezdiği bir araba, buradaki çukur, burası da kapalı hale getirilecek ve Meclis'le o çukur arasındaki yola 'Demokrasi Yolu' denilecek. Kenarında da 15 Temmuz darbe girişimine ait resimler sergilenecek.

Meclis'te bugüne uygun bir sığınak yok. Eskiden yapılmış, sığınak diye ayrılan bir yer vardı. Oranın çok çok yetersiz olduğunu hatta olmadığını, sığınak olmadığını gördük. Günümüz şartlarına, sivil savunma şartlarına, normlarına uygun bir sığınak yapacağız."

ETİKETLER