NTV

Van Başkale'de 3 şehit

Türkiye

Van-Başkale karayolunda, PKK üyelerini taşıyan otomobilden askere araca el bombası atılması ve uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu 3 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı.

Van-Hakkari karayolu Gedikbaşı mevkisinde, terör örgütü PKK üyelerinin içinde bulunduğu beyaz renkli bir otomobilden, yol güvenliğini sağlayan zırhlı askeri araca el bombası atıldı.

İlişkili Haberler


Teröristler, zırhlı aracın yakınındaki askeri personelin bulunduğu diğer araca da uzun namlulu silahlarla ateş açtı.

Ateşte, astsubay Coşkun Tanrıöver ile uzman çavuşlar Ramazan Sağ ve Serkan Angay şehit olurken, 4 asker de yaralandı. Askerlerin anında karşılık verdiği, otomobilde bulunan teröristlerin de yaralandığı bildirildi.

Makam aracıyla olay yerinden geçen İlçe Kaymakamı Bilgihan Bayar ile koruması da cam parçalarının isabet etmesi sonucu hafif yaralandı.

Başkale Devlet Hastanesine tedavi altına alınan Kaymakam Bayar'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Olayın ardından bölgede geniş çaplı güvenlik önlemi alındı.

HABER AİLELERE ULAŞTI
Şehitlerin acı haberi ailelerine ulaştı.

Uzman Çavuş Ramazan Sağ'ın (33) Konya'nın Akşehir ilçesindeki baba ocağında anne Sebahat Sağ sinir krizi geçirirken, şehit Sağ'ın 15 gün önce İzmir'den görev yaptığı Van'a tayininin çıktığı ve 3 çocuğunun olduğu öğrenildi.

Astsubay Başçavuş Coşkun Tanrıöver'in Gaziantep'teki baba evi de yasa büründü. Acı haberi askerlerden alan alan baba Mehmet ile anne Sabiha Tanrıöver krizi geçirdi. 11 yıl hizmeti olan şehit Astsubay Başçavuş Coşkun Tanrıöver'in, eşi Zeliha ve 8 yaşındaki kızı Ece ile birlikte, izinli geldikleri Gaziantep'ten bir hafta önce ayrılıp Van'a gittikleri öğrenildi.

Şehit Uzman Çavuş Serkan Angay'ın Mersin'in Anamur ilçesindeki ailesine de acı haber verildi. Baba Ali Angay ve anne Ayten Angay, gözyaşlarına hakim olamadı. 11 yıllık asker olan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay'ın (31) bir hafta önce Anamur'daki ailesiyle görüştükten sonra yeni görev yeri olan Van'a gittiği öğrenildi. Serkan Angay'ın evli ve bir çocuk babası olduğu kaydedildi.

ANKARA'DA GÖRÜŞME TRAFİĞİ
Van'daki saldırı Ankara'yı da hareketlendirdi.

Başbakan Erdoğan Resmi Konut'ta önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le görüştü.
Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanı Selahattin Demirtaş'tan da, 3 şehit haberinin geldiği saatlerde bir açıklama geldi. Demirtaş, ''Her gün her saat gelen ölüm haberleri, acı haberler bize gösteriyor ki; ekmekten sudan daha acil bir ihtiyacımız daha var. Toplumun en acil ihtiyacı barıştır'' dedi.

KILIÇDAROĞLU KINADI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da açıklama yaptı:

''İnsanlık suçu olan bu saldırıda makam aracıyla olay yerinden geçen Başkale Kaymakamı Bilgihan Bayar ile korumasının da yaralandığı bildirildi. Dünya pratiği, terörle sonuç alınamayacağı gerçeğinde ittifak etmişken, hala insanlık suçu terörist saldırılarda ısrar edenleri nefretle kınıyor, şehitlerimize rahmet, ailelerine, yakınlarına ve Türk Silahlı Kuvvetlerine üzüntülerimle geçmiş olsun dileklerimi sunuyor, yaralı Mehmetçiklerimizle birlikte, yaralı Kaymakam Bayar ve korumasına da acil şifalar diliyorum.''

BBP'DEN ÖNERİLER
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'den açıklama:

''Biz, terörle mücadelenin konsepti değişmeli ve daha seri tedbirler alınmalı diye temennide bulunurken bugün görüyoruz ki terör örgütü adeta konsept değiştirmiş. Her satıhta, her alanda, topyekun bir savaş başlatmış olan terör örgütü karşısında devlet ve millet olarak uyanık ve kararlı olmamız gerekiyor.

Terörle mücadele konusunda hükümet biran önce gerçekçi ve uygulanabilir adımlar atmalıdır. Özel timler, mobil birlikler mücadeleye süratle dahil edilirken, terör unsurlarının şehir yapılanması konusunda da istihbari faaliyetlere hız verilip, bütün satıhta mücadele yapılmalıdır. Caydırıcılık yönü dikkate alınarak idam cezası TCK'ya tekrar konmalıdır. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır.''