NTV

Vatandaş ihbar etti, jetler vurdu

Türkiye

Hakkari'de vatandaşların ihbarı üzerine harekete geçen güvenlik güçleri PKK'ya yönelik operasyon düzenledi. Avaşin, Habeştiyayla ve Basyan bölgelerinin helikopter ve jetlerle ateş altına alındığı operasyonlarda toplam 14 terörist öldürüldü. Akşam saatlerindeki bir çatışmada ise bir asker şehit oldu.

Hakkari'de güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 1 uzman çavuş şehit oldu.

Edinilen bilgiye göre Şemdinli ilçesi Ortaklar köyü kırsalında güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK üyeleri arasında çatışma çıktı.

Çatışmada ağır yaralanan Uzman Çavuş Seyit Yalçın, helikopterle kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesi'ne yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

1 teröristin de ölü ele geçirildiği çatışma sonrası bölgede geniş çaplı operasyon başlattı.

Bir vatandaşın Avaşin, Basyan ve Habeştiyayla bölgesinde PKK'lılar olduğu yönündeki ihbarı üzerine bölgeye insansız hava araçları sevk edildi.

İHA'lardan alınan görüntülerle belirlenen noktalar, taaruz helikopterleri ve Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü Komotanlığı'ndan havalanan jetlerle ateş altına alındı.

Hava operasyonunda toplam 13 terörist ölü ele geçirildi. Ölü sayısının operasyon sonrası tekrar bölgeye gönderilen İHA'ların çektiği fotoğraflarla belirlendiği öğrenildi.

ÖZEL, OPERASYONU TAKİP ETTİ
Operasyon Diyarbakır'da bulunan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından da takip edildi. Özel, operasyonun sona ermesinin ardından Ankara'ya döndü.

1 AY ÖNCE NİŞANLANMIŞTI
Çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Seyit Yalçın'ın haberi Yozgat'daki baba evine ateş düşürdü. Baba Bayram, anne Şükran Yalçın acı haber üzerine gözyaşlarını tutamadı.

25 yaşındaki Yalçın'ın, bir ay önce Malatya'da nişanlandığı öğrenildi.