NTV

'Yeşil' kimdir?

NTV Haber

Türkiye

Eymür, Susurluk Davası sırasında "Öldürülmüştür yoksa kesinlikle çıkar konuşurdu" dedi, ortaya çıkması gecikmedi. JİTEM'e, MİT'e ve polise çalışan Yeşil'in bir başka ismi de "Sakallı..."

Susurluk kazasından sonra ismi en çok gündeme gelen kişi "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'dı.

Yeşil'in en son çalıştığı kişi eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, Susurluk Davası sırasında "Mahmut Yıldırım öldürülmüştür yoksa kesinlikle çıkar konuşurdu" demişti.

Ancak bir süre sonra Yeşil, İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Akın Birdal’a suikast emrini veren kişi olarak ortaya çıktı. Daha sonraki bilgiler Yeşil’in hala hayatta olduğunu ortaya koydu. Kutlu Savaş'ın hazırladığı Susurluk Raporu’nda da Yeşil’e 12 sayfalık özel bir yer ayrıldı.

Ahmet Demir ve Mehmet Kırmızı sahte kimliklerini kullanan, Güneydoğu’da “Sakallı” adıyla bilinen Mahmut Yıldırım’ın JİTEM'e, MİT'e ve polise çalıştığı ortaya çıktı.

Yıldırım'ın, JİTEM'in kurucularından emekli Binbaşı Ahmet Cem Ersever‘in öldürülmesinden, Güneydoğu’daki pek çok faili meçhul cinayete kadar sayısız olayda tetikçilik yaptığı öne sürüldü. Abdullah Öcalan’ın Suriye’de öldürülmesi için görevlendirilen ekipte de yer aldığı Eymür tarafından doğrulandı.

Afyon Cezaevi’nde öldürülen Sabancı suikastı sanıklarından Mustafa Duyar’ı Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği’nden alıp getiren ekipte de Yeşil'in olduğu ortaya çıktı.

Ankara’da bir pavyonda eğlenirken olay çıkartan Mahmut Yıldırım'ın gözaltına alınıp kaburgaları kırılana kadar dövüldüğü, daha sonra Mehmet Eymür tarafından MİT’te tedavi ettirildiği de konuşulan iddialardan biriydi.

Susurluk çetesi adına tahsilat yapmak suçundan hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Mahmut Yıldırım, Bakırköy adliyesinde İranlı uyuşturucu kaçakçıları Lazım Esmaili ve Asker Smitko'nun öldürülmesiyle ilgili davada ise halen yargılanıyor.