NTV

Cannes Film Festivali hakkında bilmeniz gereken 5 Gerçek

Yaşam

69. Cannes Film Festivali bugün başlıyor. George Miller’ın başkanlığındaki 8 jüri üyesinin 21 film arasından en iyileri belirleyerek, Altın Palmiye'nin yeni sahiplerini bulacağı festival hakkında bilgilerinizi tazelemeye ne dersiniz?

İlişkili Haberler

Türkiye'nin en iyi moda dergisi Vogue, Cannes hakkında bilmeniz gereken 5 gerçeği derledi:

7 YIL GECİKMELİ AÇILIŞ

Cannes Film Festivali'nin ilk açılışının yedi yıl gecikmeli gerçekleştirildiğini biliyor muydunuz? Eski adıyla Festival International Du Film asıl planlanlandığı tarih 1939'da çıkan 2. Dünya Savaşı yüzünden ertelenmek zorunda kalmış.

2. Dünya Savaşı nedeniyle ekonomik sorunlar yaşayan Fransa'nın yaralarını sarmasında 1946 yılında düzenlenen ilk Cannes Film Festivali'nin etkisi büyük.

ZAMANSIZ AKRİSLERİN ER MEYDANI

Her ne kadar Barbara Hershey Cannes Film Festivali tarihinde bir yıl arayla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü alan tek aktris olsa da, festivalin zamansız kadını her daim Sophia Loren. Sophia Loren de 1961 yılında Two Women filmiyle ödülün sahibi olmuştu.

EFSANE JÜRİ KADROSU

Dünyanın en zengin ve prestijli jüri kadrosu hiç şüphesiz her yıl Cannes Film Festivali için bir araya geliyor. Steven Spielberg’den Robert De Niro’ya, Quentin Tarantino’dan Ingrid Bergman’a sinema dünyasının altın çocukları, güzellik sembolleri ve dahi yönetmenlerinin gelmiş geçmiş en önemli buluşma noktası Cannes.

2 KİLOMETRELİK KIRMIZI HALI

Festival boyunca kırmızı halının günde üç kez değiştiğinden haberiniz var mıydı? Kırmızı halıda giyilen ayakkabılar ne kadar yeni olursa olsun, 2 kilometrelik halının kirlenmesinin önüne geçilemiyor.

30 PERSONELDEN 850'YE

Yıl içinde Cannes Film Festivali’nden sorumlu 30 personel çalışıyor. Festival zamanı bu sayı 850’ye kadar çıkıyor. Festivalin maliyeti ise yaklaşık 20 milyon Euro.

ETİKETLER