NTV

Domateste 'Tuta Absoluta' kabusu

Yaşam

Nisan ayından beri domates üretiminde zarar yüzde 25'lerde. Gelecek yıl bu zararın boyutu, daha da artacak! 

Antalya'nın Demre ilçesindeki Komisyoncular Derneği Başkanı Fahri Duran, yetkili kurumların "Tuta Absoluta" böceği konusundaki tehlikenin farkında olmadığını öne sürdü. Duran, 2007 yılında Güney Amerika'dan İspanya'ya gelen böceğin domates üretimini yüzde 60-100 arasında değişen oranlarda yok ettiğini kaydetti. 

Zararlının Demre'ye 2009 Aralık ayında geldiğini anlatan Duran, ''Özellikle Nisan ayı başından bu yana, domates üretiminde zarar yüzde 25'lerde. Gelecek yıl bu zararın boyutu, daha da artacaktır. Özellikle salkım domates üretiminde zarar yüzde 100'e ulaşacaktır. Salkım domates, Türkiye'den en çok ihraç edilen domates türüdür. Bu böcek salkımda bulunan yedi, sekiz domatesten bir veya ikisine zarar verdiği an, salkım bitmiş oluyor'' dedi. 

Fahri Duran, yetkililerin, ''Şu anda domateste tehlike yok'' dediklerine dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Şu anda gelecek sezon için fide siparişleri verilmeye başlandı. Eğer üretici yönlendirilmezse, böcekle mücadele edilmezse, gelecek sezon çok kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır. Domates üretimi, seracılığın motorudur. En çok üretimi yapılan türdür. Eğer önlem alınmaz, üretici domates üretimi yapamazsa seracılık çöker. Nasıl mücadele edilecekse, ne yapılacaksa hemen çalışmalara başlanmalı.''