NTV

Müzik ve eğlence dolu sonbahar

Yaşam
klein2.jpg

Hüzünle kabul edelim.  Bir yaz daha bitti. Güneşe yüzümüzü verip denize karşı son selfie'mizi de bayram tatilinde yaptık, yaz ve tatil defterini "artık" kapattık. Yarından itibaren sonbaharın geldiğini yavaş yavaş daha çok hissetmeye başlayacağız.

Yavaş yavaş açık hava konserleri ve festivalleri de sona eriyor. Birer birer kışlık mekanlar açılıyor, her biri iddialı programlarıyla yeni sezona merhaba diyor.  Hepsine birlikte göz atacağız ama gelin önce söze elimizde kalan en "son" açık hava etkinlikleriyle başlayalım.

HARBİYE AÇIKHAVA'DA EKİM AYINI DA GÖRECEĞİZ

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda eylül ayını "Tadım ile Yaz Konserleri" ile kapatıyoruz, sonrasında ekim ayına "Best Of Harbiye" ile merhaba diyoruz.

EYLÜL AYINA CANDAN ERÇETİN VE ZİYNET SALİ İLE VEDA

Biliyorsunuz birkaç yıldır Harbiye Açıkhava konserlerinde eylül ayına taşmalar oluyordu. Zaten 4-5 yıldır eylül ayının açılışını Tarkan yapıyordu. Bu yıl da bu gelenek bozulmadı. Tarkan, Harbiye mesaisini 3-11 Eylül tarihleri arasında, bayram arifesinde başarıyla tamamladı. Geçtiğimiz yıllarda da Tarkan'dan sonra birçok sanatçıyı "eylül" zamanlarında izlemiştik. Bu yıl da "eylül" fırtınası devam ediyor Harbiye'de.  "Tadım ile Yaz Konserleri" kapsamında 26 Eylül'de bol sürprizli ve renkli sahnesiyle Nil Karaibrahimgil, 28 Eylül'de "Güldür Güldür Show", 29 Eylül'de şarkılarıyla bize dört mevsimi yaşatan Candan Erçetin, 30 Eylül'de ise 70'lerden bugüne nostalji dolu bir performansla Ziynet Sali sahnede olacak.

EKİM AYINA "BEST OF" HARBİYE İLE MERHABA 

Bu yıl ilk kez ekim ayına da uzuyor açık hava konserleri.  "Best of Harbiye" adı verilen bu konserlerde bu yazın en iyi performanslarına imza atan isimlerden bazıları yeniden sahnede olacak. 6 Ekim'de Yalın'ın vereceği yeni albüm konseri dışında diğer sanatçılar yaz başı Harbiye'de müzikseverlerle buluşan isimler.

8 Ekim'de Şebnem Ferah, 14 Ekim'de Teoman, 15 Ekim'de MFÖ ve 16 Ekim'de Kenan Doğulu bir kez daha Harbiye Açıkhava'da olacak.  Şebnem Ferah'ın şifa veren sesinde yıkanmadan, Teoman'ın serseri denizinde yüzmeden, MFÖ ve Kenan Doğulu'nun enerji yağmurunda ıslanmadan sonbahara başlanmaz, diyorum.

"MÜZİK BOĞAZ'DAN GELİR" İLE BOĞAZ MANZARALI KONSERLER  

Harbiye Açıkhava'da durum böyleyken, bu yıl ilk kez düzenlenen, temmuz ayında başlayan "Müzik Boğaz'dan Gelir" festivali eylül ayında da devam ediyor. İstanbul boğazının serin sularına bu kez müzikle açılıyoruz.  21 Eylül'de Mehmet Erdem, 23 Eylül'de Pinhani, 25 Eylül'de Kaan Tangöze, 28 Eylül'de Yüksek Sadakat ile denizin ortasında müzik keyfi kaçmaz, diyorum.

VE ŞEHRE SOHBAHAR GELİR, KIŞLIK MEKANLAR BİRER BİRER AÇILIR

Eylül ayıyla birlikte bütün kışlık mekanlar da yavaş yavaş kapılarını açmaya, yeni sezon programlarını duyurmaya başladı.  Gece turumuza Beyoğlu ve çevresinden başlayalım.

BEYOĞLU'NDA JOLLY JOKER SEZONA  ERKEN BAŞLADI 

Beyoğlu'nun en sevilen canlı müzik mekanlarından Jolly Joker, yeni sezona 1 Eylül'de Koray Avcı konseriyle erken başladı. Mekanda bu perşembe Yıldız Tilbe var. Daha önce izlemediyseniz Tilbe'nin J.J. sahnesine özel bu performansını mutlaka izleyin. 23 Eylül Cuma akşamı artık kariyerine solo devam edecek olan Fatma Turgut, 24 Eylül Cumartesi akşamı ise Mehmet Erdem, Jolly Joker sahnesinde olacak. Mehmet Erdem'in buradaki konserleri de ev sıcaklığında geçiyor.

HAYAL KAHVESİ AY SONUNDA AÇILIYOR

Beyoğlu ile özdeşleşen en önemli mekanlardan Hayal Kahvesi ise yeni sezona 30 Eylül'de Gripin ve The Shot Band performanslarıyla başlıyor. 1 Ekim Cumartesi ise sahnede Can Gox ile "Hayal Kahvesi klasiği" Soul Stuff olacak. 2 Ekim Pazar akşamı yine mekanın klasikleri arasına giren Yılmaz Kömürcü ve Erdem Akakçe Band peş peşe sahne alacak.

BABYLON BOMONTİ 23 EYLÜL'DE MERHABA DİYOR

Geçen yıl itibariyle Bomontiada'daki yeni yerine taşınan Babylon da yeni sezona eylül sonunda başlayacak mekanlardan. Açılışı bu yıl 23 Eylül Cuma akşamı Hollandalı elektro-funk topluluğu Kraak & Smaak yapacak. Özellikle bu yıl dünya festivallerinin de yıldız ikilisi olan Selda Bağcan ve Boom Pam, 24 Eylül Cumartesi akşamı Babylon Bomonti sahnesinde olacak. Git gide dünyanın birçok ülkesinde bir fenomene dönüşen, plakları ve albümleri dünya listelerine giren Selda Bağcan'a sevgi ve saygımızı göstermek için biz de orada olacağız.

BEYOĞLU GECELERİ DE YENİDEN HAREKETLENİYOR

Beyoğlu gecelerinde yeni sezonla birlikte yine yeni bir hareketlenme var. Hürriyet’ten Savaş Özbey’in de yazdığı gibi İstanbul ve Beyoğlu’ndaki gece mekanlarının değişim ve dönüşüm hızı herhalde dünyanın başka hiçbir şehrinde yoktur. Görünen o ki yeni açılan ve yenilenen gece kulüpleriyle bu sezon da bizi oldukça hareketli bir kış bekliyor. Beyoğlu’nda daha önce X Large ve Chanta kulüplerini ağırlayan tarihi El Hamra Sineması bu sezon Opera olarak hizmet vermeye başladı. Bayramda Edis ve Cem Belevi performansları epey konuşuldu. Bu cuma (23 Eylül) yoğun istek üzerine Cem Belevi bir kez daha Opera sahnesinde olacak. 14 Ekim’de ise DJ kabinine Ozan Çolakoğlu geçecek, eşi Gülşen sahnede en güzel şarkılarını söyleyecek. Eğlence hayatına “Eelence” ve “Ablam” başta olmak üzere birçok önemli mekan kazandıran Özgür Aras’ın yeni projesi “Chanta VIP” ise Harbiye’de Hilton ve Divan Otel’in arasında konuşlanıyor.  Yüzde yüz Türkçe müzik çalan mekanı Aras “Eelence ve Ablam’ı özleyenlerin yeni buluşma noktası” olarak tanımlıyor.

GEÇEN YILIN STARI KLEIN, 23 EYLÜL’DE AÇILIYOR

Geçen yıl herkes Klein’i konuştu. Harbiye’de eski bir sinemanın yerine açılan bu gece kulübü herkesi buluşturan en hip mekandı. Hatta zamanla popülaritesi öyle arttı ki, aynı binanın üst katına “Flamme” adlı bir kardeşi bile açıldı. Klein bu sezona 23 Eylül’de Burn ev sahipliğinde yeni nesil disco ve house müziğin “sihirbazı” olarak adlandırılan The Magician’ın performansıyla başlayacak

EN HIP KOKTEYL BARI KIŞA İDDİALI GİRİYOR

Yazın İstanbul’da kalanların sığındığı tek liman olan “5 Coctails & More” kış boyu da en hip partilerin, özel buluşmaların mekanı olacak gibi görünüyor. Mekanda 22 Eylül Perşembe akşamı GZONE’un 5G partisi var. Bir yandan özenle hazırlanmış kokteylleri yudumlarken arkadaşlarla buluşmak, sohbet etmek, ayakta tatlı tatlı salınmak için ideal bir mekan.

İYİ MÜZİKLE BEBEK’E NEFES ALDIRAN KULİS BEBEK'TE NELER VAR?

Yıllardır Şebnem Ferah'ın menajerliğini yapan, müzik sektörünün yakından tanıdığı ve çok sevdiği Yeşim Doran'ın geçtiğimiz yıl Bebek'te açtığı Kulis Bebek, kısa sürede en sevilen performans mekanlarından biri haline geldi. Bebek'e iyi müzikle nefes aldıran, farklı bir duruş getiren  mekanda geçtiğimiz yıl Özge Fışkın'dan TNK'ye, Şebnem Ferah'tan Tuna Kiremitçi'ye birçok grup ve müzisyen sahne aldı. Müzisyenlere ve dinleyicilere kendilerini evlerinin salonunda gibi hissettiren Kulis Bebek'te yeni sezon 21 Eylül Çarşamba akşamı Gökcan Sanlıman performansıyla başlıyor.  Gökcan, benim son yıllarda heyecanla takip ettiğim genç müzisyenlerin başında geliyor. Yaz başında yayınladığı "Yaşım Tutmuyor Mutluluğa" albümüyle şarkı yazarlığı ve yorumculuğunda git gide daha iyi bir noktaya geldiğini kanıtlayan Sanlıman'ı; İstanbul yalnızları ve hayat yorgunlarının reçetesine ilk sırada yazıyorum.

İSTANBUL'DA ÖZGE FIŞKIN'SIZ OLMAZ, ASLI DEMİRER VE TNK DE KAÇMAZ

Kulis Bebek'te 22 Eylül Perşembe akşamı bir başka efsane var. "İstanbul'da mutlaka yapmanız gerekenler" listesine koyacağım Özge Fışkın'ın canlı performansına hala şahit olmadıysanız acele edin. Özge, güçlü yorumu ve enerjik performansıyla "Ah ben yıllardır nerelerdeymişim, neler kaçırmışım" dedirtecek. Fışkın'dan sonra 24 Eylül Cumartesi akşamı son yılların en dikkat çeken müzisyenlerinden Aslı Demirer, Kulis Bebek'te olacak. Hele hele 28 Eylül Çarşamba akşamı TNK'nin akustik performansını kaçırırsanız, hiç gözüme gözükmeyin. Son yılların beni en heyecanlandıran, duygulandıran grubundan şiir gibi akustik bir performans izleyeceksiniz. 

KADIKÖY, DOROCK XL'DEN SORULMAYA DEVAM EDİYOR

Kadıköy'de son birkaç yıldır canlı müziğin nabzını Dorock XL tutuyor. Kadıköy’de başka canlı müzik mekanları da var ama Dorock XL, ferah sahnesi ve konser alanıyla müzikseverlere konforlu bir seyirlik sunuyor. Öyle de büyük bir yer ki sadece konser alanından oluşmuyor, dilerseniz girişteki restoran bölümünde konser öncesi bir şeyler atıştırabilir, dilerseniz mekanın diğer bölümlerinde ayakta veya oturarak takılabilir, arkadaşlarınızla sohbet edip sosyalleşebilirsiniz. Konserlerin verildiği alana labirent gibi alengirli ve uzun yollardan, yemek ve bar bölümlerinden sonra ulaşabiliyorsunuz. Konser alanında yeni sezon eylül ayının ilk günlerinde başladı. 22 Eylül Perşembe akşamı sahnede bu yılın en tatlı çıkışını yapan Gökçe Kılınçer  olacak. Mekanda 23 Eylül Cuma Hayko Cepkin, 24 Eylül Cumartesi ise Göksel konser verecek. Mirkelam’ı özleyenler ise 30 Eylül Cuma’yı ajandalarına not etsinler. Keza Mirkelam, yıllar içinde şahit olduğum en iyi sahne performansına sahip birkaç müzisyenden biridir.

ETİKETLER