NTV

Yağmur Adam kalp krizinden hayata veda etti

Yaşam

Dustin Hoffman'ın Yağmur Adam filminde canlandırdığı karakterin ilham kaynağı olan Kim Peek 58 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

O süper bilgin olarak adlandırılıyordu. İncil dahil 12 bin kitabı ezberlemişti.

Sağ gözüyle bir kitabın sağdaki sayfasını okurken sol gözüyle de soldaki sayfasını okuyabiliyordu. Bir sayfayı okuyup ezberlemesi ise sadece sekiz saniyesini alıyordu.

Yolda gördüğü ve hiç tanımadığı bir adama doğum tarihini sorabiliyor, sonra onlara haftanın hangi günü doğduğunu söyleyebiliyordu ya da o günkü gazetenin manşetlerini... Fakat giyinmek ya da saçını taramak gibi basit şeyleri yapamıyordu.

Bilgin olarak tanımlanan Kim Peek zihinsel yönden engelliydi ama bunun yanı sıra başka alanlarda şaşırtıcı başarılan gösteriyordu.

Peek, tarih, edebiyat, coğrafya ve müzik dahil 15 kategoride dahi ilan edimişti. Ama yine de zeka testlerinde ortalamanın altı puan alıyordu.

Peek sıradışı ve otistik bir adamdı ve bu özelliği Dustin Hoffman ile Tom Cruise'un oynadğı Yağmur Adam filmine konu olmuştu. Senaryo yazarı Barry Morrow, Peek'le 1980'lerde tanıştığında Yağmur Adam filminin senaryosunu yazmaya karar vermişti.

Peek ve Yağmur Adam'ın senaryo yazarı Barry Morrow filmin aldığı Oscar ödüllerinden biriyle...
Peek ve Yağmur Adam'ın senaryo yazarı Barry Morrow filmin aldığı Oscar ödüllerinden biriyle...

Hoffman'a Oscar ödülü kazandıran filmde oyuncu Raymond Babbitt adlı sayma yetisi çok gelişmiş otistik bir karakteri canlandırıyordu. Hoffman rolüne hazırlanırken o zamanlar 37 yaşında olan Peek ile görüşmüş ve içedönük halini aşmasına yardım etmiş.

Hoffman, Peek'in babası Fran'e zamanında "Bana bir konuda söz verin, bu adamı dünya ile paylaşın" demiş. Zaman içinde kendine güvenini kazanan Peek de seyirci önüne çıkmaya başlamış ve "Gerçek Yağmur Adam" olarak anılmaya başlamış.

2004'te NASA'da çalışan bilimadamları uzay yolculuğunun beyin üzerindeki etkilerini inceleyen bir teknoloji ile Peek'i incelemeye başlamış.

Bir Mormon olan Peek Utah'ta kalp krizi geçirerek öldü. Son yıllarda gelişim ve değişim gösteren Peek şaka yapmaya bile başlamıştı.