Kanadalıların yüzde 52'si İngiliz monarşisini terk etmek istiyor

Barbados'un yaklaşık 400 yıl sonra bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Kanada'da bir anket gerçekleştirildi. Ankette 'Ülkenin, monarşi düzeninden çıkmasını ister misiniz' sorusuna katılanların yüzde 52'si 'evet' cevabını verdi.

Haberler Anadolu Ajansı 02.12.2021 - 19:13

Kanada'da yapılan bir kamuoyu araştırması, halkın yarısından fazlasının İngiliz monarşisinden ayrılmak istediğini ortaya koydu.

Kamuoyu araştırmalarıyla bilinen Angus Reid Enstitüsü tarafından düzenlenen anketin sonuçlarına göre, halkın yüzde 52'si Kanada'nın monarşi düzeninden çıkmasını, yüzde 25'i mevcut düzenin devam etmesini istiyor.

Ankete katılanların yüzde 23'ü ise kararsızlardan oluşuyor.

Katılımcıların yüzde 55'i yaşadığı sürece Kraliçe 2. Elizabeth'i "Kanada Devleti'nin başı" olarak görmek isterken, bu oran Prens Charles’ın kral olması halinde yüzde 34’e geriledi.

"DEĞİŞMESİ UZUN YILLAR SÜRER"

Uzmanlar, Kanadalıların Kraliyet Ailesi ve monarşiye karşı coşkularının azalmasına rağmen, ülkedeki monarşi düzenini ortadan kaldırmanın "karmaşık bir süreç" olacağı görüşünü dile getirdi.

Kanada’da Kraliçe veya temsilcilerinin rolünde herhangi bir değişiklik yapmak için ülke anayasasının değiştirilmesi gerekiyor.

Anayasayı değiştirmek için federal parlamento, senato ve eyalet yasama organlarının her birinin, aynı metne oy birliğiyle onay vermesi zorunlu.

Uzmanlar, bu yöndeki bir sürecin tamamlanmasının yıllarca sürebileceğini belirtiyor.

BARBADOS'TA 396 YILLIK İNGİLİ KRALİYETİ EGEMENLİĞİ SONA ERMİŞTİ

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülkelerden Barbados, 16 Eylül 2020'de başlattığı bağımsızlık sürecini 21 Ekim 2021'de tamamlayarak 396 yıllık İngiliz Kraliyeti egemenliğine son vermişti.

Barbados’un 30 Kasım’da göreve başlayan ilk Devlet Başkanı Sandra Mason, törenle ilan ettiği bağımsızlıkla İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in buradaki devlet başkanı statüsüne son verildiğini ancak ülkesinin İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olarak kalmayı sürdüreceğini duyurmuştu.

ALMANYA'YI BÜYÜLEYEN TÜRK YARIŞMACI NTV'DE
Ana Sayfaya Git
  • ©Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır

NTV’de canlı olarak yayınlanan tüm programlar ile ilgili bilgiler, program bölümleri ve programlarla ilgili haberler NTV Ekranı’nda. Günlük NTV yayın akışı ve program saatlerini de NTV Ekranı kategorisinden saat bazında görebilirsiniz. %100 Futbol ile son dakika spor haberlerini, Gündem Masası ile gündem haberleri ile ilgili değerlendirmeleri NTV Ekranı’nda.