Vizesiz ülkeler güncel liste 2021 - Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler

Corona virüs salgınının sona ermesinden sonra gezip görebileceğiniz birbirinden güzel ülkeleri sizler için derledik. Hem de hepsi vizesiz. Son olarak Türkiye ile Nijer arasında karşılıklı vizesiz seyahat dönemi başladı. İşte corona sonrası tatilinizde gidebileceğiniz birbirinden ilginç kültürel özellik ve doğal güzelliklere sahip 117 vizesiz ülke...  
(Yazı: SERDAR UZUN - serdar.uzun@ntv.com.tr)

Haberler ntv.com.tr 01.04.2021 - 09:42 Son Güncelleme : 29.06.2021 - 14:28

 • 1

  Schengen vize başvuru ücretinin, 2 Şubat 2020 itibariyle 60 euro'dan 80 euro'ya çıkartılması ile birlikte Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği ülkeler daha da cazip hale geldi. 92 ülke ise Türk vatandaşlarından 30 ila 90 gün arası turistik gezi için vize istemiyor. Bu ülkelerin yanı sıra 15 ülke sınır kapısından, 10 ülke de online vize ile Türk vatandaşlarına kolaylıkla turistik vize veriyor. İşte corona virüsten sonra vizesiz gezilebilecek 117 ülke...

 • 2

  Nijer

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

  Türkiye'nin Nijer'le diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri için vizelerin kaldırılmasına ilişkin imzaladığı anlaşmanın onaylanmasına ilişkin karar önceki gün Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Ankara'da 15 Ağustos 2019'da imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijer Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Kaldırılmasına Dair Anlaşma'nın İlişik Notalarla Birlikte Onaylanması' hakkında karara göre, taraf bir ülkenin bu pasaportlara sahip vatandaşları, diğer tarafın ülkesine girmek, transit geçmek, çıkmak ve herhangi bir 180 günlük dönem içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla geçici kalmak için vize zorunluluğundan muaf tutulacak.

 • 3

  Andorra

  90 gün vizesiz.

  Fransa ve İspanya sınırları arasında ufak bir ülke olan Andorra, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız Fransa veya İspanya olacak. Fransa ve İspanya topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. 

 • 4

  Antigua ve Barbuda

  180 gün vizesiz.
 • 5

  Arjantin

  90 gün vizesiz.
 • 6

  Arnavutluk

  90 gün vizesiz.
 • 7

  Azerbaycan

  90 gün vizesiz.

  Pasaporta ihtiyaç duymadan yeni tip çipli kimlik kartıyla da giriş yapabiliyorsunuz.

  KİMLİKLE SEYAHAT DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI

  Türkiye ile Azerbaycan arasında 10 Aralık 2020 tarihinde Bakü'de imzalanan kimlikle seyahat protokolü, bugün (1 Nisan 2021) itibariyle yürürlüğe girdi.

  Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği, Türkiye ile Azerbaycan arasında kimlikle seyahatle ilgili detayları duyurdu.

  Kimlikle seyahat uygulaması kapsamında, Azerbaycan vatandaşlarına Türkiye'ye girişlerinde, Türk vatandaşlarına ise Türkiye'den çıkışlarında, iki dilli "Giriş-Çıkış Formu" üzerine giriş-çıkış damgaları tatbik edilerek verileceği bildirilen duyuruda, her iki ülke vatandaşlarının bu belgeyi Türkiye'de ve Azerbaycan'da bulundukları süre içerisinde beraberinde taşımaları ve giriş-çıkışları sırasında kimlik kartlarıyla birlikte sınır kapılarındaki görevlilere ibraz etmeleri gerektiğinin altı çizildi.

  Yeni tip çipli kimlik kartlarının seyahat belgesi olarak kullanılabilmesinin yalnızca Türkiye ve Azerbaycan arasındaki doğrudan seyahatlerde mümkün olduğu belirtilen duyuruda, üçüncü ülkelerden Türkiye veya Azerbaycan'a gelişlerde pasaport kullanımının zorunlu olduğu ifade edildi.

  Duyuruda, yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahat eden Türk vatandaşlarının Azerbaycan'da kimlik kartlarını kaybetmeleri halinde, ülkeye dönüşlerini temin için geçici pasaport müracaatında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı ve TC kimlik numaralı bir başka kimlik belgesi daha bulundurmalarında yarar görüldüğü kaydedildi.

  CORONA VİRÜS KISITLAMALARI

  Corona virüs salgını nedeniyle alınan kısıtlama kararları kapsamında Azerbaycan'a kimlik kartıyla giriş yapmak isteyen Türk vatandaşlarının oturma ve çalışma izni sahibi olması gerekiyor.

  Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla ikamet izni başvurusunun yapılamadığı hatırlatılan duyuruda, Türkiye'de veya Azerbaycan'da 90 günden fazla ikamet etmek isteyen vatandaşların kalmak istenilen süreden 60 gün daha fazla geçerlilik süresi bulunan pasaportlarıyla ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerektiği belirtildi.

  Azerbaycan'a giriş yapan tüm yabancı uyrukluların ülkede on beş günden fazla kalmayı öngörmeleri halinde, Azerbaycan Devlet Göç İdaresine (https://eservice.migration.gov.az/) adres beyanı yapmalarının şart olduğuna dikkat çekilen duyuruda, Azerbaycan'da 15 günden fazla kalmayı öngören Türk vatandaşlarının ülkeden çıkışta cezai işlemle karşı karşıya kalmamaları için adres beyanı şartını zamanında yerine getirmelerinin önem taşıdığı kaydedildi.

  Duyuruda, Covid-19'la mücadele önlemleri kapsamında Azerbaycan'daki özel karantina rejiminin 1 Haziran 2021'e kadar uzatıldığı hatırlatıldı ve özel karantina rejimi yürürlükte olduğu sürece yalnızca Azerbaycan'da ikamet izni bulunan veya yakın akrabası (ebeveyni, eşi, çocuğu) Azerbaycan vatandaşı olan yabancı ülke vatandaşlarının Azerbaycan'a girişine izin verildiği belirtildi. Bu kapsamda yer almayan yabancı ülke vatandaşlarının Azerbaycan'a gelmeden önce Azerbaycan Bakanlar Kurulu'ndan giriş izni almaları gerektiği hatırlatıldı.

 • 8

  Bahamalar

  90 gün vizesiz.
 • 9

  Bahreyn

  15 gün vizesiz.

  Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var.

  Bahreyn'e girişte ücretsiz olarak 15 günlük vizenizi alabiliyorsunuz. Vizenizin süresini gerektiğinde 15 gün daha uzattırabiliyorsunuz. 

  İsterseniz Bahreyn E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak 3 ay geçerli, her girişte 2 hafta kalış süreli, çok girişli vizeye de başvurabilirsiniz.

 • 10

  Barbados

  90 gün vizesiz.
 • 11

  Belarus

  30 gün vizesiz.
 • 12

  Belize

  90 gün vizesiz.
 • 13

  Bhutan

  Bhutan vizesi almak hem kolay hem zor.

  Bhutan’da faaliyet gösteren lisanslı bir turizm acentası ile irtibata geçip tur paketi satın almadan Bhutan’ı ziyaret etmek pek mümkün değil. Seyahatinizi satın alıyor, ödemenizi yapıyorsunuz. Turizm acentası sizin adınıza Bhutan Turizm Konseyi’ne online olarak başvuru yapıyor. Tüm vize başvurularını Bhutan Turizm Konseyi işleme sokuyor. Vize için gerekli evraklarınız; ücreti ödenmiş ve konfirme seyahat planı, 40 ABD doları vize başvuru ücreti, pasaportunuzun fotokopisi ve 2 fotoğrafınız Konsey tarafından kontrol ediliyor ve 72 saat içerisinde vizeniz onaylanıyor.

 • 14

  Birleşik Arap Emirlikleri

  Online vize uygulaması var.

  Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) THY, Pegasus, FlyDubai, Emirates havayollarıyla uçuyorsanız bu firmalar üzerinden elektronik vize alabilirsiniz. Gidiş ve dönüş uçuşunuzun aynı havayolu firmasıyla olması gerekiyor.  Vize başvurunuzu seyahat tarihinden en az 7 iş günü erken yapmanız gerekiyor

  Türk Hava Yolları E-vize sitesi üzerinden online vize ücreti 105 ABD doları. Vizeniz onaylanınca uçak biletinizi alıyorsunuz. BAE vize süresi 29 gün. 

  BAE'de konakladığınız oteliniz lüks bir otel ise vizeniz için size sponsor olup vize ücretini karşılayabiliyor.

  Dubai Uluslararası Havalimanı'nda aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istenmiyor. 

 • 15

  Bolivya

  90 gün vizesiz.
 • 16

  Bosna-Hersek

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • 17

  Botsvana

  90 gün vizesiz.
 • 18

  Brezilya

  90 gün vizesiz.
 • 19

  Britanya Virjin Adaları

  30 gün vizesiz.
 • 20

  Brunei

  30 gün vizesiz.
 • 21

  Cape Verde (Yeşil Burun Adaları)

  Kapıda vize uygulaması var.

  Havalimanında 25 Euro karşılığında vizenizi alınabiliyorsunuz.

 • 22

  Cibuti

  Cibuti, umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları için vize uyguluyor. Ancak uygulamada Cibuti sınır kapılarında Kapı Vizesi uygulaması verilebilmekle beraber, bu yönde ülkede kesin bir vize rejimi yönetmeliği olmaması sebebiyle, Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize alınması tavsiye edilmektedir.

  90 güne kadar olan tek girişli vize ücreti 85 ABD Doları, 180 güne kadar olan çok girişli vize ücreti 113 ABD Doları.

 • 23

  Cook Adaları

  180 gün vizesiz.
 • 24

  Doğu Timor

  30 gün vizesiz.

  Kapıda vize uygulaması var. Doğu Timor, havalimanı ve deniz yoluyla gelinen ziyaretlerde ücretsiz olarak 30 gün geçerli, tek girişli vize veriyor.

  Kara sınır kapılarında ise 30 ABD Doları karşılığında 90 gün süreli tek veya çoklu girişe sahip vize alabiliyorsunuz.

 • 25

  Dominika

  21 gün vizesiz.
 • 26

  Dominik Cumhuriyeti

  30 gün vizesiz.

  Ülkeye giriş sırasında, havaalanında veya limanlarda "ülkeye giriş" formu doldurulması ve 10 ABD Doları ücreti olan "turist kartı" alınması gerekmektedir.

 • 27

  Ekvador

  90 gün vizesiz.
 • 28

  El Salvador

  90 gün vizesiz.
 • 29

  Endonezya

  30 gün vizesiz.

  Vizenizin süresini gerektiğinde Imigrant ofisine giderek 30 gün daha uzatabiliyorsunuz.

 • 30

  Ermenistan

  Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var.

  Sınırda 10 ABD Doları karşılığında 21 günlük vize alınabiliyor. 

  Ermenistan E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 10 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına girişte kaşe basılıyor.

  Pasaportunuzda Ermenistan'a giriş-çıkış damgası varsa Azerbeycan'a gidemiyorsunuz.

 • 31

  Fas

  90 gün vizesiz.
 • 32

  Fiji

  120 gün vizesiz.
 • 33

  Fildişi Sahili

  Online vize uygulaması var. 

  Fildişi Sahili E-vize sitesi üzerinden E-vize 3 aylık 73 euro, 1 yıllık 134 euro. Başvuru yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor.

 • 34

  Filipinler

  30 gün vizesiz.

  Vizenizin süresini gerektiğinde Imigrant ofisine giderek 30 gün daha uzatabiliyorsunuz. 

 • 35

  Filistin

  30 gün vizesiz. Filistin'e İsrail üzerinden gidilecekse İsrail vizesi almak gerekiyor. Mısır üzerinden gidilecekse Mısır da vize istiyor.
 • 36

  Guatemala

  90 gün vizesiz.
 • 37

  Güney Afrika

  30 gün vizesiz.
 • 38

  Güney Kore

  90 gün vizesiz.
 • 39

  Gürcistan

  1 yıl vizesiz.

  Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

  Gürcistan Ekonomi ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Natia Turnava,  yapığı açıklamada, hükümetin aldığı kararla Türk vatandaşlarının aşı raporu getirmeden Gürcistan'a giriş yapabileceğini belirtti.

  Turnava, "Gürcistan'a sadece negatif PCR testi ile seyahat edilebilecek ülkeler listesine büyük komşumuz Türkiye Cumhuriyeti'ni de ekledik" dedi.

  Gürcistan hükümeti, 29 Ocak'ta, sadece Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İsrail, İsviçre, ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn vatandaşlarının Gürcistan'a aşı raporu getirmeden giriş yapabilmesine karar vermişti.

  Ülkeye sadece negatif PCR testi ile girebilen yabancılar, 3. gün bir kez daha Covid-19 testini yaptırmak zorunda.

  Söz konusu uygulama, sadece uçakla ülkeye seyahat edecekler için geçerli olacak. Salgın nedeniyle Gürcistan, sınır kapılarını kapalı tutuyor.

 • 40

  Haiti

  Kapıda vizeyle 90 gün vizesiz. 

  Ülkeye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesiyle ülkeye giriliyor.

 • 41

  Honduras

  90 gün vizesiz.
 • 42

  Hong Kong

  90 gün vizesiz.
 • 43

  Irak

  Kapıda vize uygulaması var. 10 gün vizesiz.

  Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesini ücretsiz olarak alabiliyor.

  Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor.

 • 44

  İran

  90 gün vizesiz.

  İran artık yabancı turistlerin pasaportuna mühür vurmayacak. (ABD Yaptırımları)

  İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, "İnsanlar herhangi bir endişeye kapılmadan İran'ı rahat bir şekilde ziyaret edebilir. Pasaportlara mühür vurulmaması ile ilgili talimat, kısa süre içinde ülkedeki tüm havalimanlarında uygulanacak" dedi.

  DETAYLI AÇIKLAMA: İRAN ARTIK YABANCI TURİSTLERİN PASAPORTUNA MÜHÜR VURMAYACAK

 • 45

  Jamaika

  90 gün vizesiz.
 • 46

  Japonya

  90 gün vizesiz.
 • 47

  Kamboçya

  Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var.

  Havalimanı ve sınır kapılarında 30 ABD Doları karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. Özellikle kara sınır kapılarında görevlilerin uygulamalarından kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle online vize uygulamasını tercih etmeniz önerilir. 

  Kamboçya E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 37 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. 3 iş günü içerisinde 30 günlük vizeniz mailinize geliyor. 

 • 48

  Karadağ

  90 gün vizesiz.
 • 49

  Katar

  Kapıda vize uygulaması var.

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

  Havalimanında vize ücretsiz olarak alınıyor.

 • 50

  Kazakistan

  30 gün vizesiz.
 • 51

  Kenya

  Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var.

  Kenya sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50 ABD Doları karşılığında tek girişlik vize veriyor. 

  Kenya E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak elektronik ortamdan da vizenizi alabilirsiniz.

  Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında veya kara sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.

 • 52

  Kırgızistan

  30 gün vizesiz.
 • 53

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

  30 gün vizesiz.

  Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

  Pasaportunuzda Kıbrıs'a giriş-çıkış damgası varsa Yunanistan'a gidemiyorsunuz.

 • 54

  Kolombiya

  90 gün vizesiz.
 • 55

  Kosova

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • 56

  Komor Adaları

  90 gün vizesiz.
 • 57

  Kosta Rika

  30 gün vizesiz.
 • 58

  Kuveyt

  Kapıda vize uygulaması var.

  Kuveyt, Türk vatandaşlarına sınır kapısında vize veriyor. Vize süresi toplam 90 gün. Sınır kapısında yanınızda mutlaka gidiş-dönüş uçak biletiniz ve 4-5 yıldızlı bir otelden konaklama belgenizin olması gerekiyor. 

  Kuveyt’te kalacağınız otel sizin adınıza vize işlemlerinizi başlatıyor. 1-2 gün içerisinde vizenin bir nüshasını size mail yoluyla gönderiyor. Bu nüsha ile Kuveyt’e gittiğinizde gümrükte geçerli vizenizi alıp pasaportunuza işletebilirsiniz.

  Pasaportunda İsral vizesi veya İsrail giriş-çıkış damgası olanlar Kuveyt'e giriş yapamıyor.

 • 59

  Lübnan

  90 gün vizesiz. 

  Pasaportunuzda İsrail'e ait giriş-çıkış damgası varsa Lübnan'a giremiyorsunuz.

 • 60

  Madagaskar

  Kapıda vize uygulaması var.

  Havalimanlarında 31 Euro karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. 

 • 61

  Makau

  30 gün vizesiz.
 • 62

  Kuzey Makedonya

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • 63

  Maldivler

  30 gün vizesiz.
 • 64

  Malezya

  90 gün vizesiz.

 • 65

  Mauritius

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • 66

  Meksika

  Online vize uygulaması var. 

  Meksika E-vize sitesi üzerinden ücretsiz olarak başvurunuzu yapabilirsiniz. 180 gün vizesiz.

  En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya ABD vizesi olan Türk vatandaşları da ekstra bir vizeye ihtiyaç olmadan Meksika'ya giriş yapabiliyor.

 • 67

  Moğolistan

  30 gün vizesiz.
 • 68

  Moldova

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz. (Pasaportsuz)

  Moldova'ya kimlikle seyahat dönemi 19 Şubat 2019 tarihi itibariyle başladı. Artık pasaporta ihtiyaç duymadan yeni tip çipli kimliğinizle de ülkeye giriş yapabilirsiniz.

  Moldova ile birlikte pasaportsuz sadece kimlikle seyahat edilebilen ülke sayısı 4'e çıktı. Moldova, Gürcistan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.

  PASAPORT YERİNE KİMLİKLE SEYAHAT DÖNEMİ BAŞLADI

 • 69

  Monaco

  90 gün vizesiz.

  Fransa sınırları içinde, Vatikan'dan sonra dünyanın en ufak 2. ülkesi olan Monaco, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız Fransa olacak. Fransa topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. 

 • 70

  Mozambik

  Kapıda vize uygulaması var.

  Havalimanında 84 ABD Doları karşılığında 30 günlük tek girişli vize alınabiliyor. 

 • 71

  Myanmar (Burma)

  Online vize uygulaması var.

  Myanmar E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 50 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Myanmar, 28 günlük ve tek girişli vize veriyor.

  Bunun dışında konsolosluk üzerinden de vize başvurusu yapabilirsiniz. Tayland'da Bangkok ve Chiang Mai'daki elçiliğe başvurabilirsiniz. 

 • 72

  Nepal

  Kapıda vize uygulaması var.

  Nepal, sınır kapılarında ve havalimanlarında vize veriyor. Vize seçenekleri şu şekilde: 15 gün 25 ABD doları, 30 gün 40 ABD doları ve 90 günlük vize 100 ABD doları.

  Nepal'de yıl boyunca en fazla 90 gün kalabiliyorsunuz. 

 • 73

  Nikaragua

  90 gün vizesiz.
 • 74

  Niue

  30 gün vizesiz.
 • 75

  Özbekistan

  Özbekistan, Türk vatandaşlarına 30 gün süreyle vizesiz oldu. Uygulama, 10 Şubat 2018 itibariyle başladı.

 • 76

  Pakistan

  Online vizeyle 90 gün vizesiz.

  Pakistan'a vizesiz seyahat dönemi başladı. 

  Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri, Pakistan’ın yeni turizm politikasının sonucu olarak Türkiye, Çin, Malezya, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dahil olduğu 5 ülke vatandaşları için e-Vize, ardından da kapıda vize uygulamasına geçileceğini söyledi.

  Pakistan E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 8 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. E-vize başvurusu 7-10 gün içinde sonuçlanıyor. 

 • 77

  Palau

  30 gün vizesiz.

 • 78

  Panama

  180 gün vizesiz.
 • 79

  Paraguay

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • 80

  Peru

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • 81

  Ruanda

  30 gün vizesiz.

  2 yıl önce Afrika'daki ülkelerin vatandaşlarına vizeyi kaldıran Ruanda, uygulamayı 1 Ocak 2018'den itibaren tüm dünya ülke vatandaşlarına yayma kararı aldı.

 • 82

  Rusya

  Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dahil olmak üzere yabancı uyruklu vatandaşlar için St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde tek girişli ticaret, insani ve turistik elektronik vize uygulanacağını açıkladı.

  Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden "1 Ekim 2019 tarihinden itibaren St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde elektronik vizeler uygulanacaktır. E-vizeler, en fazla 30 günlük süre için ücretsiz olarak verilecek, en fazla 8 gün kalma hakkı tanıyacaktır" açıklaması yapıldı. 

  Rusya E-vize sitesi üzerinden dolduracağınız başvuru formuna istinaden seyahatten en az 4 iş günü öncesinden, bilgisayar dosyası şeklinde dijital fotoğraf eklenmek sureti ile elektronik vize ücretsiz olarak verilmekte, elektronik vizenin düzenlenmesi için başka bir belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır.

 • 83

  Saint Kitts (Saint Christopher) ve Nevis Adaları

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • 84

  Saint Lucia

  42 gün vizesiz.
 • 85

  Saint Vincent ve Grenadinler

  30 gün vizesiz.

 • 86

  Samoa

  60 gün vizesiz.
 • 87

  San Marino

  İtalya içerisinde minik bir şehir devleti olan San Marino, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız İtalya olacak. İtalya topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. San Marino'ya giriş çıkışta pasaport kontrolü yapılmıyor.

 • 88

  Sao Tome ve Principe

  15 gün vizesiz.

 • 89

  Senegal

  90 gün vizesiz.
 • 90

  Seyşeller

  90 gün vizesiz.
 • 91

  Sırbistan

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • 92

  Sierra Leone

  Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla  Batı Afrika ülkesi Sierra Leone ile karşılıklı olarak vizeler kaldırıldı

  Sierra Leone'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebilecek.

  Daha önceki uygulamada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke için Sierra Leone tarafından 'kapıda vize' uygulanıyordu. Kapıda vize ücreti 80 dolardı.

 • 93

  Singapur

  30 gün vizesiz.
 • 94

  Solomon Adaları

  90 gün vizesiz.
 • 95

  Sri Lanka

  Online vize uygulaması var. 

  Sri Lanka E-vize sitesi üzerinden E-vize 30 günlük 35 ABD doları. Başvuru yapıldıktan sonra 24 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor.

 • 96

  Sudan

  Kapıda vize uygulaması var.

  Sudan, Hartum Uluslararası havalimanında 105 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.

 • 97

  Surinam

  90 gün vizesiz. 

  Surinam'ın başkenti Paramaribo'da 21 Eylül 2018'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Surinam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma"nın onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. (HABERE GİT)

  Belirtilen pasaportlara sahip Türk vatandaşları, 558 bin nüfuslu Güney Amerika ülkesi Surinam’a seyahatlerinde ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 90 gün boyunca vizeden muaf olacak.

 • 98

  Svaziland

  30 gün vizesiz.
 • 99

  Şili

  90 gün vizesiz.
 • 100

  Tacikistan

  Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var. 

  Tacikistan, havalimanlarında kapıda vize veriyor ancak ülkeye gelmeden önce Tacikistan Vize websitesi üzerinden kapıda vize başvurusu yapmak gerekiyor. Başvuru sonucunda sistemin vereceği onay belgesinin havalimanlarındaki konsolosluk ofislerine sunulması gerektiği ifade ediliyor. 

  Dolayısıyla, Tacikistan'a yapılan seyahatlerde kapıda vize verilmesi websitesi üzerinden müracaatla ön değerlendirme ve teyit şartına bağlanmış bulunuyor.

  Tacikistan aynı zamanda online vize uygulamasına sahip. Tacikistan E-vize sitesi üzerinden yapılan başvuru ile tek girişli 90 günde 45 günlük dolaşım süreli vizenizi alabiliyorsunuz.

 • 101

  Tanzanya

  Kapıda vize uygulaması var.

  Tanzanya, sınır kapılarında ve havalimanlarında 50 ABD doları karşılığında tek girişli, 90 gün vize veriyor.

 • 102

  Tayland

  30 gün vizesiz.

  Tayland, havalimanı yoluyla ülkeye girişte 30 günlük, kara sınır kapıları yoluyla girişlerde 15 günlük vize veriyor. 

 • 103

  Tayvan

  Kapıda vize uygulaması var.

  Tayvan, havalimanlarında 24 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.

 • 104

  Togo

  Kapıda vize uygulaması var.

  Togo kapı vizesi, Togo’nun kara sınır kapılarında ve Lome Havalimanı'nda ücreti karşılığında alınabiliyor.

  Togo aynı zamanda Batı Afrika Vizesi (Visa Touristique Entente) grup vizesini de kabul eden ülkeler arasında. Batı Afrika vizeniz varsa ücretsiz olarak Togo'ya giriş yapabilirsiniz.

 • 105

  Tonga

  31 gün vizesiz.
 • 106

  Trinidad ve Tobago

  90 gün vizesiz.
 • 107

  Tunus

  90 gün vizesiz.
 • 108

  Turks ve Caicos Adaları

  90 gün vizesiz.
 • 109

  Tuvalu

  30 gün vizesiz.
 • 110

  Uganda

  Kapıda vize uygulaması var.

  Uganda sınır kapılarında 50 ABD doları karşılığında 90 günlük vize alınıyor.

  Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Uganda, Kenya ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında veya kara sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.

 • 111

  Ukrayna

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

  Pasaporta ihtiyaç duymadan yeni tip kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

 • 112

  Umman

  Umman, yeni bir kararla turistlere uygulanan kısa süreli vize formatında değişikliğe gitti. Hükümet turizmi desteklemek adına 10 günlük kısa süreli turist vizesinin ücretini 5 Umman Riyali olarak değiştirerek vize ücretini düşürdü. Değişiklik yapılmadan önce 20 Umman Riyali karşılığında 30 günlük vize alınabiliyordu.

  Değişikliklerle turist vizeleri 10 gün, 1 ay ve 1 yıl olmak üzere 3 kategoride sunulmaya başlandı. 

  Şu an Umman havalimanlarında 5 Umman Riyali karşılığında 10 günlük vize alınabiliyor. Geri dönüş bileti ve konaklama belgelerinizi yanınızdan eksik etmeyin.

  Kapıda vize uygulamasının yanı sıra Online vize uygulaması da bulunuyor. Dilerseniz Umman E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusuyla da vizenizi alabilirsiniz. Vize seçenekleri 30 günlük 20 Umman Riyali, 1 yıllık çok girişli vize 50 Umman Riyali. 

 • 113

  Uruguay

  90 gün vizesiz.
 • 114

  Ürdün

  90 gün vizesiz.
 • 115

  Vanuatu

  30 gün vizesiz.
 • 116

  Vatikan

  180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

  İtalya'nın Roma şehri içerisinde, dünyanın en küçük mikro devletlerinden olan Vatikan, Türk vatandaşlarına vizesiz. Ancak İtalya içerisinde kaldığı ve öncelikle Roma'ya gitmeniz gerektiği için Schengen vizesi gerekiyor.

 • 117

  Venezuela

  90 gün vizesiz.
 • 118

  Zambiya

  Kapıda vize uygulaması var.

  Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50 ABD doları, çift girişli 80 ABD doları karşılığında 30 günlük olarak alınabiliyor. 

  Zambiya'ya kadar gelmişken Zimbabve'deki ünlü Victoria Şelalelerini görmeden ya da Botswana'da safari yapmadan dönmek olmaz. Bunun için çok girişli vize almanız gerekir.

 • 119

  Zimbabve

  Kapıda vize uygulaması var.

  Zimbabve vizesi sınır kapılarında 30 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 günlük olarak alınabiliyor. 

Ana Sayfaya Git
 • ©Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır

NTV’de canlı olarak yayınlanan tüm programlar ile ilgili bilgiler, program bölümleri ve programlarla ilgili haberler NTV Ekranı’nda. Günlük NTV yayın akışı ve program saatlerini de NTV Ekranı kategorisinden saat bazında görebilirsiniz. %100 Futbol ile son dakika spor haberlerini, Gündem Masası ile gündem haberleri ile ilgili değerlendirmeleri NTV Ekranı’nda.