Anti HBS nedir? (Anti HBS değeri kaç olmalıdır?)

Anti HBS, Hepatit B enfeksiyonunun takibinde kullanılan bir testtir. Vücutta anti HBS yüksekliği rahatlıkla tespit edilebilir.Peki, anti HBS nedir? Anti HBS değerinin pozitif olması ne anlama geliyor?

Haberler ntv.com.tr 05.10.2020 - 16:50

Hepatit B virüsü kan yoluyla kolaylıkla bulaşabilen bir virüs türü olarak biliniyor. Çoğu zaman gribal enfeksiyona oldukça benzeyen semptomlar ile kendini belli eden hepatit B virüsü bazı hastalarda vücutta herhangi bir belirti göstermiyor. Bu nedenle anlaşılması da güçleşebiliyor. Hepatit B virüsü; cinsel ilişki, kontrol edilmemiş kan naklinin yapılması, sterilize edilmemiş olan tıbbi ürünlerin kullanılması, annede hepatit B virüsünün olması ve doğum sırasında bebeğe geçmesi, kullanılmış enjektörün paylaşımı, tıraş bıçağı ya da diş fırçası gibi eşyaların paylaşılması gibi durumlar karşısında bulaşabiliyor.

ANTİ HBS NEDİR?

Anti HBS, vücudun hepatit B virüsüne karşı verdiği savaşın karşısında enfeksiyonun tamamen temizlendiğinin haberini veriyor. Kan numunesi alınarak gerçekleştirilen anti HBS pozitif ya da negatif sonuç veriyor. Test sonucu kişinin söz konusu virüse karşı bağışıklığının olup olmadığının anlaşılmasını sağlıyor.

Vücut tarafından geliştirilip bir savunma mekanizması oluşturan antikorlara Anti HBS deniyor. Bu antikorlar aynı zamanda vücutta kalıcı bağışıklık oluşmasını sağlıyor. Böylece vücut hepatit B virüsü ile karşılaştığında virüs yüzeyinde bulunan antijenlere karşı antikor üretmeye hazır oluyor.

ANTİ HBS POZİTİF VE NEGATİF NEDİR?

Test vücuttaki virüsü etkisiz hale getiren antikorların düzeyini ölçüyor. Bu nedenle sonucun pozitif olması endişe gerektiren bir durum oluşturmuyor. Hatta anti HBS değeri pozitif olması vücudun hepatit B virüsüne karşı direncli olduğu anlamına geliyor.

Kişinin vücudunun hepatit B virüsüne karşı direncinin olmaması anlamına gelen negatif sonuç ise genellikle daha önce aşı yaptırmamış olan kişilerde çıkıyor.

ANTİ HBS DEĞERİ NE KADAR OLMALIDIR?

Yapılan kan test ile sonuç kısa zamanda çıkıyor. Bu sayede vücuttaki anti HBS yüksekliği tespit edilebiliyor. Aşı yaptırmayan kişilerde sonuç 5 mIU/ml olurken yaptıranlarda ise anti HBS pozitif yani 12 mIU/ml oluyor.

Aşıyı yaptıran ancak aşının tutmadığı kişilerde ise sonuç 5 mIU/ml ila 12 mIU/ml arasında çıkabiliyor. Bu sonuç "belirsiz" olarak kabul ediliyor.

Anti HBS yüksekliği 100 mIU/ml hatta 1000 mIU/ml arasında olması normal sayılıyor.

Ana Sayfaya Git
  • ©Copyright 2024 | Tüm Hakları Saklıdır

NTV’de canlı olarak yayınlanan tüm programlar ile ilgili bilgiler, program bölümleri ve programlarla ilgili haberler NTV Ekranı’nda. Günlük NTV yayın akışı ve program saatlerini de NTV Ekranı kategorisinden saat bazında görebilirsiniz. %100 Futbol ile son dakika spor haberlerini, Gündem Masası ile gündem haberleri ile ilgili değerlendirmeleri NTV Ekranı’nda.

Mobil Uygulamalarımız