Belediye meclisinde Osmanlı tuğralı saat tartışması: Biz Osmanlı kasabası değiliz

Antalya Gazipaşa'da Osmanlı tuğrası simgeli saatin bulunduğu yerden kaldırılması tartışmalara neden oldu. Belediye meclisindeki tartışma sırasında CHP'li belediye başkanı Yılmaz, "Osmanlı kasabası değiliz. Saygımız sonsuz, atalarımızdır. Fakat Gazipaşa, Osmanlı döneminde kurulmuş ya da Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değildir. Ama tuğrayı çok arzu ediyorsanız, istediğiniz bir yere taşıyabiliriz" dedi.

DHA 04.03.2021 - 13:28 Son Güncelleme : 04.03.2021 - 13:32

Antalya'da Gazipaşa-Alanya Havalimanı kavşağında bulunan Osmanlı tuğrası figürlü saatin bozulması sonucunda tamiri için yerinden kaldırılması belediye meclisinde tartışmalara neden oldu.

Gazipaşa Belediyesi'nin mart ayı meclisinde AK Parti ve MHP'li meclis üyeleri kavşaktaki tuğralı saatin durumunu gündeme getirdi.

''TUĞRAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ, İSTEDİĞİNİZ BİR YER VARSA TAŞIRIZ''

Konuyla ilgili bilgi veren Gazipaşa Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Yılmaz, şöyle konuştu:

"Tuğra konusunda bir toplantı yaptık, daha doğrusu 'Gazipaşa'da neler görmek istiyorsunuz' konusunda. Şu anda 'Orada bir tuğra istiyorum' diyen sizden başka çıkmadı. Çoğunluk başka şeyler görmek istiyor. Havalimanı kavşağı olduğu için ve Gazipaşa ismi Atatürk tarafından verildiği için Atatürk'ü, havalimanını, Gazipaşa'yı anımsatan bir görsel olsun isteniyor. Görüş o şekilde. Çalışmalarımız devam ediyor. Nasıl bir görsel olacağı konusunda karar vermiş değiliz. Ama sizlerin de görüşüne açığız. Tuğrayı düşündüğünüz, istediğiniz bir yer varsa taşırız. 

''SAYGIMIZ SONSUZ, ATALARIMIZDIR''

Başkan olarak benim görüşüm biz Osmanlı kasabası değiliz. Tamam saygımız sonsuz, atalarımızdır. 16 Türk devletinden birisidir. Fakat Gazipaşa, Osmanlı döneminde kurulmuş ya da Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değildir, Cumhuriyet döneminde kurulmuş bir ilçedir. İsmini Atatürk vermiştir.

Buraya Atatürk, Gazipaşa ve havalimanı üçgeninde bir şeyler düşünülmesi bence de daha uygun olur diye düşünüyorum. Ama tuğrayı çok arzu ediyorsanız, istediğiniz bir yere taşıyabiliriz.''

Mecliste tuğralı saatle ilgili toplantının ne zaman yapıldığıyla ilgili soru üzerine de Yılmaz, "Biz her konuda halktan insanları çağırıyoruz, 40-50 kişi çağırdık, tartıştık. Meclis grubuna da mesaj attık. Bilmiyorum niye katılmadınız onu da bilmiyorum ama AK Parti ve MHP grubundan hiç gelen olmadı. Ama ben bütün gruba attırdım" dedi.

VİDEO: ANTALYA'DA FIRTINA, BALIĞI BALKONA FIRLATTI

Ana Sayfaya Git
  • ©Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır

NTV’de canlı olarak yayınlanan tüm programlar ile ilgili bilgiler, program bölümleri ve programlarla ilgili haberler NTV Ekranı’nda. Günlük NTV yayın akışı ve program saatlerini de NTV Ekranı kategorisinden saat bazında görebilirsiniz. %100 Futbol ile son dakika spor haberlerini, Gündem Masası ile gündem haberleri ile ilgili değerlendirmeleri NTV Ekranı’nda.