"Kara paranın babaları Pensilvanya'da"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasının Türkiye'yi ilgilendiren bir konu olmadığını söyledi ve "Kara paranın babaları Pensilvanya'da duruyor" ifadesini kullandı. Erdoğan, ABD ziyaretinde Başkan Barack Obama'yla görüşeceğini de dile getirdi.

ntv.com.tr 29.03.2016 - 11:26 Son Güncelleme : 29.03.2016 - 13:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere ABD'ye hareket ediyor.

Öncesinde Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Basın toplantısında Erdoğan'a, İran asıllı işadamı Rıza Sarraf'ın İran'a yönelik ambargoyu delme, bankacılık sistemini dolandırmak ve karapara aklamak suçlarından ABD'de tutuklanması soruldu.

Bunun Türkiye'yi ilgilendiren bir konu olmadığını söyleyen Erdoğan, "Bu bir kara para aklama konusu mudur, değil midir bunun gerekçesini bilmeden böyle bir değerlendirme yapmayı da doğru bulmuyorum ancak kara paranın babaları orada duruyor. Pensilvanya'da duruyor. Burada duranlara acaba oradaki yetkili merciler herhangi bir uygulama yaptılar mı?" diye konuştu.

"ABD'Yİ UYARDIK"

Paralel yapı konusunda ABD makamlarını uyardıklarını hatırlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Bakın geçenlerde yine Amerika'daki hukuk büroları çok ilginç suç duyurularında bulundular. Bildiğiniz gibi bu Paralel Devlet Yapılanması'nın Amerika'da birçok eğitim-öğretim kurumları var. Bu eğitim-öğretim kurumları içerisinde Amerika'nın charter schoolları var. Bu charter schoollarını en güzel şekilde, çok sinsice, akıllıca söğüşlediler ve söğüşlemeye de devam ediyorlar. Bunlar ufak rakamlar değil yani yüz milyon dolarları aşan rakamlar. Önce bunlara yönelik bir adım atsınlar. Bunlara yönelik, daha bunlar hiçbir adım atmadılar ve bu bir kişi değil, on kişi değil, yüz kişi değil, binlerce kişi burada bu uygulamayı yapıyorlar. 

Kendilerini bu konuda da uyardık. Dedik bakın bu kişi ülkemizde aynı şekilde bu kara para aklamayı yaptığı gibi bu kara para aklama noktasında bu kişinin koordine ettiği kişiler ülkemizde ya şu anda tutuklu hapiste, bir kısmı da firarda. Bunları da duyurduğumuz halde hala ne yazık ki dostumuz Amerika'daki yetkililer, buna karşı en ufak bir duyarlılık göstermediler. Rıza Sarraf'la ilgili varsa bir şey, onu zaten orada Rıza Bey'in avukatları da gerekli cevabı, gerekli şekilde onlara herhalde vereceklerdir ve kendisini de savunacaklardır. Bu zaten ülkemizle alakalı bir konu da değildir. Bunu çok açık net söylemiş olayım."

"OBAMA İLE GÖRÜŞECEK Mİ?"

Washington'daki zirvede üst düzey görüşmeler yapacağını söyleyen Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir görüşme planlandığını söyledi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Orada birçok liderle bu görüşmeleri yapacağız. Sayın Obama ile de bu şekilde bir görüşme arkadaşlar planladılar ve görüşmeler yapıldı. Orada bu toplantılar sadedinde nasıl G20'de yaptıksak aynı şekilde orada da.. Çünkü sadece bu Sayın Obama'nın ikili bir görüşme için davetine icabetle değil, bir zirveye davetle gittiğimiz bir toplantıdır.

Takdir edersiniz ki 50'yi aşkın Sayın Obama'nın davetine gelen orada liderler olacak. Onların ciddi bir kısmıyla tabii kendisinin de orada ikili görüşmeleri olacaktır. Biz de bu şekilde orada kendisiyle ikili bir görüşmeyi yapacağız ama bu görüşme ne kadar sürer, o görüşmenin gündemiyle, toplantının akışıyla alakalı bir konu olacaktır."

BAŞİKA KAMPI'NA SALDIRI

Kuzey Irak'taki Başika kampında bir üsteğmenin şehit olduğu IŞİD saldırısına da değinen Erdoğan, saldırıya en ağır şekilde karşılık verildiğini söyledi.

Alınan tedbirlerin kamptaki asker artışıyla alakalı olmadığının da altını çizen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Olayın ardından gerekli bütün gerek oradaki fırtına obüslerimiz en ağır şekilde onlara cevabı vermiş ve bedelini ödetmiştir gerek koalisyon güçleri havadan verilen hedefleri vurmuşlardır. Ardından bizim hava kuvvetlerimiz aynı şekilde oradaki DAEŞ noktalarını ciddi manada vurmuş ve adeta darmadağın etmiştir diyebiliriz. Bu süreç bu noktada artarak çok daha farklı bir şekilde devam edecektir. Oradaki potansiyel, gerek teknolojik gücümüz, silah gücümüz, mühimmat gücümüz bu iş için yeterlidir ve gerektiğinde hava kuvvetlerimiz koalisyon güçleriyle koordineli olarak bu tür çalışmaları da rahatlıkla yürütebilecek konumdadır." 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Zirve vesilesiyle Washington'da bulunacağım süre içinde muhtelif üst düzey görüşmelerimiz olacak. Ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler yapacağımız gibi, iş dünyasıyla orada geniş kapsamlı görüşmelerimiz olacağı gibi bir de ayrıca dar kapsamlı gerek ABD'nin çok çok ileri gelen yatırımcıları gerek ülkemizde gerek ABD'de, farklı ülkelerde, onlarla da ayrıca dar kapsamlı bir toplantımız olacak. Akademik çevrelerle görüşmelerimiz var, basın ve kanaat önderleriyle de bir araya gelerek son dönemde yaşanan önemli gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak.

"(Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi) Bünyesinde cami, kültür merkezi, İslam Eserleri Müzesi ve misafirhane gibi medeniyetimizi temsil eden pek çok eserin bulunduğu bu merkezin, son derece önemli bir rol üstleneceğine inanıyorum. Bilhassa içinden geçtiğimiz bu sancılı süreçte, özellikle de bu merkez o çevrede, adeta çapı 50-80 kilometrelik o çevrede yaşayan tüm Müslümanların ilgi alakasını çektiği ve çekeceği gibi bunun yanında farklı inanç ve kültür gruplarını da orada toplayacağına inanıyorum. Bu merkez, yükselen İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığına en anlamlı cevap olacaktır. Merkezin ayrıca kültürlerarası iş birliği ve uyum açısından önemli bir misyon üstleneceğine inanıyorum."

Ana Sayfaya Git
  • ©Copyright 2019 | Tüm Hakları Saklıdır

NTV’de canlı olarak yayınlanan tüm programlar ile ilgili bilgiler, program bölümleri ve programlarla ilgili haberler NTV Ekranı’nda. Günlük NTV yayın akışı ve program saatlerini de NTV Ekranı kategorisinden saat bazında görebilirsiniz. %100 Futbol ile son dakika spor haberlerini, Gündem Masası ile gündem haberleri ile ilgili değerlendirmeleri NTV Ekranı’nda.