'Astronot' için 'Cacabey' önerisi (MHP lideri Bahçeli'nin önerdiği Cacabey kimdir? )

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'astronot' kelimesinin yerine Türkçe isim kullanılması gerektiğini söylemesinin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli'den ilk öneri geldi. Bahçeli, astronot kelimesi yerine "Cacabey" isminin kullanılmasını önerdi. Peki, Cacabey kimdir? İşte merak edilen ayrıntılar...

10.02.2021 - 12:13 | Son Güncelleme : 10.02.2021 - 12:42

'Astronot' için 'Cacabey' önerisi (MHP lideri Bahçeli'nin önerdiği Cacabey kimdir? )

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin uzay programını açıklamasının ardından, "Astronot" kelimesinin yerine kullanılacak Türkçe karşılığı tartışılmaya başlandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Uzay Programı'ndaki onuncu ve son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir. Dil bilimcilerimize bir çağrıda bulunuyorum; 'Gelin, Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım.' Tabii yalnızca dil bilimciler değil 83 milyon vatandaşımız da özgün fikirleriyle bu arayışa ortak olabilir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan ilk öneri MHP lideri Bahçeli'den geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, uzaya gidecek astronot için isim önerisi olarak "Cacabey"i ileri sürdü.

Selçuklular döneminde yaşayan Cacabey, Kırşehir'de yıldızların incelendiği, astronomi çalışmalarının yapıldığı bir rasathane inşa ettirmiş, burada bilimsel konularda eğitim vermişti.

CACABEY KİMDİR?

Ceceli aşiretinin beyi olan Emir Bahaddin Caca’nın oğlu olan Cacaoğlu Nureddin Cebrail, Selçuklular döneminde Keyhüsrev zamanında 1240’ta Kırşehir’de doğdu.

Kırşehir’e büyük hizmetlerde bulunan Nurettin Cibril Bin Cacabey, bu hizmetlerinin ardından  Cacabey” adıyla ün kazanmıştır.

Caca Bey, küçük yaşlarında üstün yetenekleri ile devrin önde gelenlerinin dikkatini çekmiştir. Kırşehir'de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi'ni yaptırmıştır.

Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, Caca Bey Medresesi'nde de Türk dilinde eğitim verilmesini sağlamıştır.

Genç yaşında başarısını göstereren Caca Bey, kısa zamanda büyüklerin arasında yer almaya başladı. Mevlana yazdığı bir mektupta, Caca Bey’in yeteneklerine ve başarılarına övgüde bulunmuş ve kendisiyle bir araya geldiği meclislerde de bu konuyu dile getirmiştir.

Caca Bey, kendi idaresinde yaşamakta olan Hacı Bektaş Veli ile ilgilenmiş onu himaye etmiştir. Anadolu'da birçok hayır kurumu ve ayrıca cami, zaviye gibi pek çok kamusal yapının da onarımını yaptırmıştır.

Cacabey, Kırşehir merkezine bir gözlem evi (rasathane) ve medrese yaptırmıştır. Bu medresede gökcisimlerini incelemiş ve gözlemlerde bulunmuştur. Cacabey medresede astronomi alanında dersler de vermiştir.

Caca Bey, 1301 yılında Bizanslılara karşı savaşırken ölmüştür. Cenazesi, Kırşehir’e getirilerek yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedilmiştir.

NASA ASTRONOTLARI DÜNYA'YA DÖNDÜ

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...