Derya Alabora kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Usta tiyatro ve televizyon oyuncusu Derya Alabora YouTube'da yayınlanan bir programa konuk oldu. Peki, yaptığı açıklamalarla gündemde yer alan Derya Alabora kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Haberler - ntv.com.tr 06.04.2022 - 14:55 | Son Güncelleme : 06.04.2022 - 16:49

Derya Alabora kimdir, kaç yaşında ve nereli?

DERYA ALABORA KİMDİR?

19 Ağustos 1959 yılında İstanbul'da dünyaya gelen oyuncu Derya Alabora, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı'ndan mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından bir yıl Bursa Devlet Tiyatrosu'nda çalıştı. Devlet Tiyatroları'ndan istifa ettikten sonra ise çeşitli özel tiyatro gruplarının oyunlarında yer aldı. Bir süre Ali Poyrazoğlu ile çalıştıktan sonra Özdemir Çiftçioğlu ile birlikte Tiyatro Grup'u kurdu.

İlk sinema filmi, Nisan Akman'ın yönettiği 1987 yapımı Bir Kırık Bebek'tir. Bu filmin sonrasında, neredeyse her filminde farklı bir yönetmenle çalıştı. İki filminde birden oynadığı yönetmenler, Tomris Giritlioğlu (80. Adım ve Salkım Hanımın Taneleri) ve Yeşim Ustaoğlu'dur (İz ve Pandora'nın Kutusu).

Uzun metrajlı filmlerinin yanı sıra, Şaşıfelek Çıkmazı dizisinde de birlikte çalıştığı yönetmen Çağan Irmak'ın Bana Old and Wise'ı Çal adlı kısa filminde, Erkan Can'la başrolleri paylaştı.

Alabora, 2014 yılında Deliha filminde rol aldı ve 2018 yılında devam filmi olan Deliha 2'de rol aldı.

1983'ten bu yana Uğur Yücel'le evli olan Alabora'nın 1985 doğumlu Can isminde bir oğlu vardır.

Sayfa Yükleniyor...