Meksika'da içinde 112 kişinin bulunduğu yolcu uçağı kaçırılırken, eylem, uçak başkent Meksiko City'deki uluslararası havaalanına indikten kısa süre sonra sona erdi.

Hava korsanının Bolivyalı olduğu ve uçak kaçırma eylemini ''dini inançlara dayandırdığı'' bildirildi.

Polis yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, hava korsanı olan 44 yaşındaki Jose Mar Flores'in, ifadesinde, ''günün tarihi olan 09.09.09 rakamlarını şeytanın işareti 666 rakamlarının tersyüz edilmiş biçimi olarak değerlendirerek, uçağı bu nedenle kaçırdığını söylediği'' kaydedildi.

Açıklamaya göre, bomba taşıdığı tehdidiyle uçağı kaçırarak, başkent Meksiko çevresinde 7 tur attıran Flores, ''amacının, Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un dikkatini yaklaşan depreme çekmek olduğunu'' söyledi.

Yetkililer, uçak kaçırma eyleminin sona ermesinden sonra uçaktan 5 kişinin kelepçeli olarak indirilmesi ve toplam 9 kişinin eylemle bağlantısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmasıyla ilgili olarak da korsanın 1 kişi olduğunu, diğerlerinin güvenlik güçlerinin uçağa girmesi sırasında olaya katılmış gibi görünmeleri nedeniyle gözaltına alındıklarını kaydettiler.

Açıklamada, uçaktaki mürettebat ile yolcuların sağlık durumlarının iyi olduğu ifade edildi.