Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO'ya göre dünyadaki aç insan sayısı azalsa da, rakam yine de kabul edilemez boyutlarda.

Örgüt yıllık raporunda dünyadaki aç insan sayısının 925 milyon kişiye inmesinin beklendiğini açıkladı.

Raporda, 2009'da 1 milyar 23 milyonu bulmuş olan aç insan sayısında, bu yıl itibarıyla ekonomik koşullardaki iyileşme ve gıda fiyatlarındaki azalma neticesinde yüzde 9,6'lık bir düşüş gözleneceği belirtildi.

FAO Genel Müdürü Jacques Diouf, Roma'da yıllık raporun açıklanması vesilesiyle düzenlediği basın toplantısında, sayıdaki düşüşe rağmen açlığın halen ciddi bir sorun olmaya devam ettiğine işaret ederek, "Son yıllarda yaşanan gıda ve finans krizi büyük oranda geride bırakılmış olmasına karşın, yarım milyarın üzerinde insanın halen açlıkla boğuşması, yapısal ve derin bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor" dedi.

Diouf, "Hükümetler, tarım sektöründeki yatırımları desteklemeli, sosyal yardım ve güvenlik ağlarını genişletmeli, ayrıca kırsal bölgelerdeki yoksullara gelir kaynağı oluşturacak faaliyetlere ağırlık vermelidir" diye konuştu.

FAO bünyesindeki kurumlardan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından hazırlanan raporda, açlık sorununun yüzde 98'inin kalkınmakta olan ülkeleri etkilemekte olduğuna da işaret edildi.

Açlık sorunuyla boğuşan insanların çoğunluğunun 7 ülkede (Bangladeş, Çin, Kongo, Etiyopya, Hindistan, Endonezya ve Pakistan) yaşadıkları da kaydedildi.

FAO yetkilileri, dünyadaki aç insan sayısının 2015'te 400 milyona indirilmesinin hedeflendiğini de belirttiler.