Venezuela'da Hugo Chavez'in de aday olduğu devlet başkanlığı seçimine bir hafta kala, cumartesi günü üç muhalefet destekçisinin öldürülmesi sonrası siyasi gerginlik sürüyor.

Başkent Caracas'ta ölümleri protesto etmek ve Chavez'in uyguladığı politikalara karşı çıkmak için muhalefetin düzenlediği gösteriye 100 bin kişi katıldı.

Başkent Caracas'ta toplanan on binlerce kişiye seslenen muhalefet adayı Henrique Capriles, öldürülen üç muhalefet partili için adaletin yerini bulması çağrısı yaptı.

Capriles, Önce Adalet partisini destekleyen üç kampanyacının, muhalefet konvoyunun Chavez yandaşları tarafından durdurulması ardından bir devlet kurumuna ait araçtan açılan ateş sonucu öldüğünün görgü tanıkları tarafından tespit edildiğini iddia etti.

Hükümet ise, olayla ilgisi olduğu suçlamasını kabul etmiyor. Yetkililer, ülkede istisnai olduğunu söyledikleri olayın araştırılacağını bildirdi.

Chavez'in kampanya sorumlusu Jorge Rodriguez de barış ve istikrara zarar veren her şeyin kınanması gerektiğini söyledi.

Muhalefet adayı Capriles, Hugo Chavez'i 7 Ekim'deki seçimde yenilgiye uğratacağını ve bu sayede şiddeti yenilgiye uğratmış olacağını savunuyor.

Muhalefet adayı, konuşmalarında, ülkedeki suç ortamını, elektrik kesintilerini ve altyapı sorunlarını öne çıkarıyor.

Hugo Chavez ise, altıncı bir dönem için daha seçilmesi halinde ülkede sosyalizmi derinleştireceğini belirtiyor.

Chavez, sorunları kabul etmekle birlikte, ülkenin Capriles'in yönetiminde daha kötü durumda olacağını iddia edip rakibini "kalpsiz, kapitalist bir seçkinci" olarak niteliyor.