100 parti, 2 bin 600 aday

Libya, eski lideri Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından 60 yıl sonra ilk özgür seçimini düzenledi.

08.07.2012 - 09:46

100 parti, 2 bin 600 aday

Başkent Trablus ve ülkenin en büyük ikinci kenti Bingazi’de oylamanın sona ermesiyle halk kutlamalara başladı. Libya genelinde oylamanın genel olarak sorunsuz geçtiği belirtilirken, ilk sonuçlara göre katılım oranının yüzde 60 olarak gerçekleştiği belirtildi.

Genel seçimlerin ardından kurulacak olan 200 sandalyeli parlamento, kabineyi kurma ve yeni başbakanı belirleme sorumluluğunu üstlenecek. Seçim yetkilileri, Kaddafi’nin iktidara geldiği 1969 yılından bu yana ilk kez düzenlenen seçimin sonuçlarının, yarın erken saatlerde gelmeye başlayacağını belirtti.

Analistler ise birçoğu geride kalan birkaç ay içinde kurulan 100’den fazla partinin seçime girdiğini, bu yüzden çıkacak sonucu tahmin etmenin oldukça zor olduğunu belirtti. Yine de, adı en çok öne çıkan parti, Müslüman Kardeşler örgütünü üyelerinden oluşan Adalet ve İmar Partisi.

Libya, dün gerçekleştirilen genel seçimler öncesinde ilk parlamento seçimini bağımsızlığını elde ettikten kısa bir süre sonra, 1952’de düzenlemişti. Son genel seçimleri se hiçbir politik partinin katılımına izin verilmediği 1965’te gerçekleştirilmişti. Dün, 2.9 milyon seçmenin yer aldığı seçimlerde, Libya parlamentosu için 2 bin 600 aday yarıştı.

SEÇİM GERGİNLİĞİNDE BİR ÖLÜ
Libya’nın doğusundaki Ras Lanuf, Brega ve Ecdebiye’deki seçim noktalarında silahlı kişiler gerginlik yaratırken, Ecdebiye’de bir kişi çıkan çıtaşmada öldü.

Yetkililer, bazı bölgelerde sorun yaşanmasına rağmen, seçim noktalarının yüzde 98’inde oy kullanıldığını belirtti. Libya’nın doğusunda birçok insan, kurulacak parlamento yönetimi altında petrol zengini bölgenin Kaddafi dönemindeki rahatlığını yaşayamayacağından endişe duyuyor.

Kaddafi’nin devrilmesinin ardından Libya’da geçici olarak iktidara gelen Ulusal Geçiş Konseyi (NTC), yerini yeni parlamentoya bırakacak. 200 sandalyeli parlamentoda Libya’nın batısı 100, doğusunu 60, güneyini ise 40 vekil temsil edecek. Yeni anayasayı hazırlayacak olan 60 kişilik komisyon ise parlamentonun kurulmasının ardından belirlenecek.

LİBERALLER ÖNDE
İslamcıların yaptıkları açıklamalara göre, "Ulusal Güçler İttifakı" adlı liberal koalisyon, Misrata dışındaki büyük kentlerin çoğunda önde gidiyor. Liberaller, başkent Trablus ve Bingazi'de rakiplerini geride bırakmış durumda. Libya'nın güneyindeyse, liberallerle İslamcılar arasında başa baş bir yarış var.

Liderliğini Mahmud Cibril'in yaptığı liberal "Ulusal Güçleri İttifakı", 40 siyasi parti, 236 sivil toplum kuruluşu ve 280 bağımsızdan oluşuyor. Ulusal geçişi konseyi üyesi olan Cibril, Kaddafi rejiminin devrilmesi sonrasında sekiz ay boyunca başbakanlık yapmıştı. Seçilecek 200 üyeli meclis, yeni hükümeti kuracak ve anayasayı yazacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...