100 yıl sonra Titanik'i hatırlattı

İtalya açıklarında 4200 yolcusu bulunan bir gemi karaya oturdu. Kazada 3 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Gemideki 9 Türk yolcu da kurtarıldı. Türk yolculardan biri "Titanik'teki gibi demirlere yaslandık" dedi.

14.01.2012 - 08:17

100 yıl sonra Titanik'i hatırlattı

İtalya açıklarında 4200 yolcusu bulunan bir gemi karaya oturdu.


Costa Concordia adlı yolcu gemisinin, Akdeniz turunun ilk durağı Roma limanından saat 19.00 sularında hareket ettikten yaklaşık iki saat sonra karaya oturup yan yattığı bildirildi.

Kazada 6 yolcunun öldüğü, 15 yolcunun yaralandığı, 69 yolcunun halen kayıp olduğu açıklandı.

Gemide yer alan 9 Türk yolcunun da durumu iyi. Dün gece geçirdikleri gemi kazasının ardından kurtarılan ve Roma'ya götürülen 9 Türk yolcudan 7'si, kazayla ilgili tazminat ve diğer ayrıntılar belli olana kadar bu ülkede kalmaya karar verdi.

Kıyıdan birkaç yüz metre uzaklıkta karaya oturan gemide arama yapan itfaiye dairesi ve kurtarma ekiplerinin yetkilisi, geminin her kamarasına her bölmesine girilerek araştırma yapılması gerektiğini bildirdi.

'TİTANİK'TEKİ GİBİ DEMİRLERE YASLANDIK'
Türk kazazedelerden Ajlan Barut, gemiden en son inen 100-150 kişinin arasında bulunduğunu söyleyerek, gemi yönetiminin durumu idare edemediğini belirtti ve tepkisini dile getirdi.

"Gemi 60-70 derece yattı. Ben karımla helalleştim, aynı Titanik'teki gibi demirlere yaslandık" diyen Barut, kendisinin Marmara Adalı olduğunu, gemi vurduğu zaman eşini gemi batacağı konusunda uyardığını söyledi.

Kaptanın çok büyük hatası olduğunu dile getiren Barut, "Bizi bir saat beklettiler. Sonra anons yaptılar. Gemide bir şey yok, can yeleklerinizi çıkarın, kamaralarınıza gidebilirsiniz diye. Ben inanmadım ve karıma bir yere kıpırdama dedim. Felaket bir şeydi" diye konuştu.

'SALİSELER İÇİNDE YAN YATTI'
Kurtarılan Türk yolculardan Yüksel Tunççelik de gemiye güle oynaya bindiklerini ifade ederek, "Böyle bir şeyin olabileceği aklımıza gelmedi. Feci bir şeydi. Bir anda, saliseler içinde gemi çarptı ve anında yan yattı. Gerçekten çok kötüydü" dedi.

Tunççelik, olay sırasında gemi personelinin son derece şaşkın olduğunu belirterek, personelin yolculardan önce can yeleği taktığını, organizasyonun kötü olduğunu söyledi.

"Yolcular birbirlerine çok yardımcı oldu" diyen Tunççelik, organizasyon yeteneği olan yolcular sayesinde kurtulduklarını söyledi.

Bir diğer Türk kazazede Egemen Filiz'in de Concordia isimli geminin sahibi olan Costa şirketinde çalıştığı öğrenildi. Bu yolcunun gemideki Türk yolcular hakkında ilgililere bilgi verdiği belirtti.

Gemiden tahliye edilen yolcular ilk olarak Monte Argantario kasabasının Porto Santa Stefano limanına getirildi. Acil müdahaleye ihtiyacı olanların ambulanslarla hastaneye sevk edildiği gözlendi. Kazazedeler arasında çok sayıda Alman ve Uzak Doğulu yolcu olduğu görülüyor.

TİTANİK FACİASI AKILLARA GELDİ
İtalya'daki kaza Titanik faciasını hatırlattı. White Star Line şirketinin sahibi olduğu Titanik gemisi 14 Nisan 1912 yılında ilk seferinde batmıştı. 1500'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan kaza büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...