11 Eylül davası Guantanamo'da

ABD, 11 Eylül saldırılarını düzenlemekle suçlanan 5 El Kaide zanlısına dava açmaya hazırlanıyor. Zanlılar  tutuklu bulundukları Guantanamo Üssü'nde, askeri mahkemede yargılanacak.

05.04.2012 - 11:06

11 Eylül davası Guantanamo'da

Aralarında saldırıların mimarı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed'in de bulunduğu zanlılar halen bulundukları Guantanamo Üssü'nde, askeri mahkemede tarafından yargılanacak. Beş zanlı, terör, uçak kaçırma, komplo kurma, cinayet ve mülke zarar vermekle suçlanacak.

OBAMA ÜSSÜ KAPATMA SÖZÜNÜ TUTMADI
Bu beş kişinin nerede yargılanacağı, ABD’de uzun süredir tartışma konusuydu. Başkan Barack Obama iktidara geldiğinde Guantanamo Üssü'nü kapatacağını ve önde gelen terör zanlılarının ABD'deki sivil mahkemelerde yargılanacağını ilan etmiş ancak serbest bırakılan tutuklulara gidecek ülke bulunamaması ve davanın ABD'de görülmesine gelen yoğun tepkiler üzerine fikir değiştirmişti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, zanlıların suçlu bulunmaları halinde ölüm cezasına çarptırılabileceklerini belirtti.

'SEVE SEVE ŞEHİT OLURUM'
Pentagon geçmişte Halid Şeyh Muhammed'in saldırılardan "A'dan Z'ye" sorumlu olduğunu itiraf ettiğini açıklamıştı. Muhammed de çıkarıldığı bir mahkemede suçlamaları kabul edeceğini ve seve seve şehit olacağını söyledi.

Mart 2003'te Pakistan'da yakalanan Muhammed, 2006'dan beri Guantanamo'da. Amerikalı savcılar kendisini 2002'de Endonezya'nın Bali adasındaki bir gece kulübüne düzenlenen saldırıdan, 1993'te Dünya Ticaret Merkezi'nin bombalanmasından ve Amerikalı gazeteci Daniel Pearl'ün öldürülmesinden de sorumlu tutuyor.

'DEFALARCA İŞKENCE GÖRDÜM'
Halid Şeyh Muhammed, Küba'daki tutukluluğu sırasında defalarca işkence gördüğünü söylüyor. CIA belgeleri de boğulma hissi verecek şekilde suya daldırılma tekniğinin Muhammed'e 183 kez uygulandığını onaylıyor.

Diğer zanlılardan Yemenli Remzi Binelşib hava korsanlarına uçuş okulu bulmakta yardımcı olmakla, Ali Abdülaziz Ali ülkeye girişlerine yardım etmekle, Suudi Mustafa Ahmed el Havsavi de para, kıyafet ve kredi kartı sağlamakla suçlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...