11 Eylül davası işkence savunmasıyla başladı

11 Eylül saldırılarını düzenlemekten sorumlu tutulan Halid Şeyh Muhammed ile dört sanığın Guantanamo Üssü'nde kurulan askeri mahkemede yargılanmasına başlandı. Yargıcın sorularına yanıt vermeyen Muhammed, Guantanamo'da kendisine işkence yapıldığını savundu.

06.05.2012 - 11:15

11 Eylül davası işkence savunmasıyla başladı

Amerika Birleşik Devletleri'ne getirildiğinden beri ilk kez kamuoyunun önüne çıkarılan 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olduğu belirtilen Halid Şeyh Muhammed yargıcın sorularına yanıt vermeyi reddetti.

Savcılar, Muhammed 11 Eylül saldırılarının yanı sıra, 2002'de Bali'deki bir gece kulübünün bombalanması, 1993'de Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan bombalı saldırı, Amerikalı gazeteci Daniel Pearl'ün öldürülmesi ve 2011'de ayakkabıya konan bombayla bir yolcu uçağının havaya uçurulması girişiminden de sorumlu tutuyor.

'DEFALARCA İŞKENCE YAPILDI'
Guantanamo'ya kurulan askeri mahkemedeki duruşmayı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları da izliyor. Muhammed, Guantanamo'da kendisine defalarca işkence yapıldığını savunuyor.

CIA belgeleri de, Muhammed üzerinde 183 kez boğulma hissi yaratan ‘Waterboarding’ adlı işkence tekniğinin uygulandığını ortaya koymuştu. Sanıklar, suçlu bulunmaları halinde ölüm cezasına çarptırılabilecek.

'DAVA MEŞRU DEĞİL'
Mahkemede resmen suçlanacak sanıkları son yargılama girişimi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Guantanomo'daki hapishaneyi kapatmaya çalışması nedeniyle durdurulmuştu. Guantanamo'daki yargılamalara yeni kurallar getirilmiş ve işkence altında alınan ifadelerin geçerli sayılmamasına karar verilmişti.

Savunma avukatları ise müvekkilleriyle görüşmeleri kısıtlandığı için davanın meşru olmadığını savunuyor. Obama'nın Halid Şeyh Muhammed'in New York'taki bir mahkemede yargılanması girişiminden, siyasiler ve halktan gelen itirazlar üzerine vazgeçilmişti.

Daha sonra, önceden planlandığı gibi Guantanamo'daki askeri mahkemede yapılmasına karar verilen duruşmaya, bazı kurban yakınları da katılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...