12 yıl sonra yine 'Florida sendromu'

ABD yarın sandık başına gidiyor. Kamuoyu yoklamalarına göre iki aday başa baş gidiyor. Seçimde hile yapıldığı korkusuyla şimdiden iki parti avukatlarını göreve çağırdı.

05.11.2012 - 11:27

12 yıl sonra yine 'Florida sendromu'

ABD'de 2000 yılında George W. Bush'un Al Gore'a karşı kazandığı seçimde, Florida eyaletinde hile yapıldığı gerekçesiyle, oylar defalarca sayılmış ve seçim sonucu mahkemeye taşınmıştı. Aylarca süren tartışmalar sonucunda Demokrat aday Al Gore, ülkede daha fazla karışıklığa neden olmamak için yenilgiyi kabul etmişti.

ABD'de halkın büyük çoğunluğu yarın sandık başına gitmesine rağmen, şimdiden "Florida sendromu" yaşanıyor. 2000 yılındaki seçimlerde hile yapıldığı iddia edilen Florida'nın Palm Beach ve Miami-Dade bölgeleri yine gündemde. Geçtiğimiz cumartesi günü Palm Beach ve Miami-Dade bölgelerinde halk erkenden oylarını kullanmak için sandık başına gitti. Cumartesi günü binlerce kişi, oyunu kullanmak için bazı bölgelerde 7 saat boyunca kuyrukta bekledi.

'BIRAKIN OYUMUZU KULLANALIM'
Binlerce kişi oy kullanamamasına rağmen, sandıklar kapandı. Miami'de saatlerce beklemelerine rağmen oy kullanamayan seçmeler, kapanan seçim bürolarının kapılarını yumruklayarak, "Bırakın oyumuzu kullanalım" diye bağırdı. Bunun üzerine seçimde görev alan yetkililer, bekleyenlerin oy kullanması için seçim bürolarını yeniden açtı.

Florida'da oyunu kullanmak için binlerce seçmen saatlerce beklemek zorunda kaldı. Florida'da oyunu kullanmak için binlerce seçmen saatlerce beklemek zorunda kaldı.

MANİPÜLASYON KORKUSU
Florida'da 2000 yılı benzeri görüntülerin yaşanması, kritik seçim öncesi iki partiyi de harekete geçirdi. Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti, seçimlerde olası hilelere karşı avukatlarına "hazır olun" çağrısı yaptı. İki taraf da, seçimlerde oy kullanılan bilgisayarların çökmesi, oy sayımı sırasında manipülasyon yapılması ve hatalı oyların geçerli sayılmasından endişe ediyor.

OHIO'DE OBAMA ÖNDE
ABD'de yarın yapılacak seçimlerde Virginia, Colorado, Florida ve Ohio eyaletlerinde kıran kırana bir yarışın yaşanması bekleniyor. Seçimin sonucunu ise, özellikle Ohio eyaletinin belirleyeceği iddia ediliyor.

OBAMA:48, ROMNEY:45
PeW araştırma şirketinin yaptığı son kamuoyu yoklamalarına göre ise Obama önde gidiyor. Ankete göre Obama oyların yüzde 48'ini, Cumhuriyetçi aday Romney ise oyların yüzde 45'ini alıyor.

Seçimi kazananı belirleyecek eyalet olarak görülen Ohio'de de ABD Başkanı Barack Obama'nın önde olduğu belirtiliyor. Ohio'de Columbus Dispatch tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre, Obama oyların yüzde 50'sini Romney ise yüzde 48'ini alıyor.

'TWITTER' SAVAŞI
ABD başkanlık seçimlerine bir gün kala, seçmenler, sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla kime, niye oy vermeyeceklerini yazdı.

Dün, ABD'de seçmenler, "Neden Obama'ya Oy Vermiyorum" (WhyImNotVotingForObama) ve "Neden Romney'e Oy Vermiyorum" (WhyImNotVotingForRomney) anahtar kelimelerini kullanarak kime niye oy vermeyeceklerini yazdı.

DianaRae_FL isimli kullanıcı Obama'ya neden oy vermeyeceğini, "Hayatım boyunca durmadan çalıştım ve kazandıklarımı dağıtmaya da hiç niyetim yok" diye açıklarken, EcheMadubuike isimli kullanıcı ise hiçbir erkeğin, kadınların bedenleriyle ne yapıp yapmayacağını söylemeye hakkı olmadığının altını çizerek, Romney'e oy vermeyeceğini yazdı.

Kürtaj hakkıyla ilgili yapılan bu yorum, Twitter üzerinden 2 bin kere paylaşılırken, analiz sitesi www.topsy.com, iki anahtar kelimeyle ilgili yaklaşık 11 bin tweet atıldığını açıkladı.

100 MİLYON SEÇMEN
ABD'de yarın 100 milyondan fazla seçemen sandık başına gidiyor. Seçimde Demokrat Başkan Barack Obama ve eski Massachusetts valisi Mitt Romney yarışacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...