BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, komisyon raporu hakkında İsviçre'nin Cenevre kentindeki BM İnsan Hakları Konseyi'nde konuşma yaptı.

BM Komisyonu Başkanı Pinheiro, Suriye'de 14 kimyasal silahla saldırı iddiasını incelemeye aldıklarını söyledi.

Suriye'deki Esad rejiminin, geçtiğimiz Mart ayında muhaliflerin kimyasal silah kullandığı açıklaması yapan BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu üyesi Carla del Ponte'yi ülkeye davet ettiğini ancak, resmi bir davet olmadığı için bunu kabul etmediklerini belirtti. Pinheiro, komisyon üyesi Carla del Ponte'nin de yer alacağı resmi bir davet beklediklerini söyledi.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu üyesi Carla del Ponte de, Suriye'den davet almasının nedenini, "muhalif grupların kimyasal silah kullandı" yönündeki açıklamasına bağladı.

'SİSTEMATİK İŞKENCE UYGULANIYOR'
Suriye'nin her yerinde sivillerin her gün ayrım gözetilmeksizin hükümet güçlerince bombalandığını belirten Pinheiro, pekçok kasaba ve köyün kuşatma altında olduğunu söyledi. Pinheiro, "Hükümetin gözaltı merkezlerinde sistematik olarak işkence uygulanıyor" dedi.

Aşırı uç muhaliflerin ise ülkenin kuzeyindeki bölgelerde sivilleri hedef aldığını ifade eden Pinheiro, savaş yöntemlerinin sivil halkın arasında terörü artırmak için kullanıldığına dikkati çekti.

Çatışmadaki kayıpların çoğunun konvansiyonel silahların kullanıldığı hukuk dışı saldırılar dolayısıyla meydana geldiğini vurgulayan Pinheiro, buna rağmen uluslararası düzeyde harekete geçilmesi tartışmalarının ancak 21 Ağustos'ta meydana gelen "kimyasal saldırı iddiası" sonrasında ortaya çıktığına işaret etti.

Kimyasal silah kullanmanın bir savaş suçu olduğunun altını çizen Pinheiro, araştırma komisyonunun, bir taraftan kimyasal silahlar konusunda araştırma yapan BM komisyonunun çalışmalarını beklerken, bir taraftan da kendi çalışmalarına devam ettiğini belirtti.