'140 bin Filistinlinin ikamet hakkkı iptal edildi'

İsrail'in, 1967-1994 yılları arasında yurt dışına giden 140 bin dolayında Filistinlinin ikamet haklarını, önceden uyarıda bulunmadan, gizlice iptal ettiğini ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı 11.05.2011 - 14:44

Haaretz gazetesinde yer aln bir habere göre ‘Bireylerin Savunma Merkezi’ adlı insan hakları örgütü, ‘Bilgi Edinme Hakkı Yasası" uyarınca, İsrail Adalet Bakanlığının, Filistinlilerin ikamet haklarının iptalinde gizli bir prosedür uygulanıp uygulamadığını sordu. Gazetenin haberinde bakanlığın Batı Şeria'daki ofisinin danışmanı böyle bir prosedür uyguladığını itiraf etti.

Belgeye göre, söz konusu uygulama Batı Şeria'nın işgal edildiği 1967 ile Oslo Anlaşmasının imzalandığı 1994 yılları arasında Batı Şeria'dan yurt dışına çıkan Filistinlileri hedef aldı. O dönemde, Ürdün yoluyla ülke dışına çıkmak isteyen Filistinlilerden kimlik kartlarını sınırdaki Allenbi geçiş noktasında bırakmaları talep edildi. Filistinlilere kimlikleri karşılığında, çıkışlarına izin veren bir başka belge hazırlandı ve 3 yıl için geçerli olan bu kartlara, birer yıllık sürelerle üç kez uzatma hakkı da tanındı.

Kartlarının vadeleri bittiğinde 6 ay içinde dönmeyen Filistinlilere ait belgelere, bölgesel nüfus sayımı amirliğine gönderilmesi kuralına göre, süresi içinde dönemeyenlerin belgelerine "artık ikametlerinin olmadığı" kaydının düşüldüğü de belirtildi.

‘FİLİSTİNLİLERİN HABERİ YOKTU’
Belgede, Filistinlilere bu süreç konusunda herhangi bir uyarıda bulunulduğu veya bilgi verildiğinden bahsedilmediği vurgulandı.

1991-1995 yılları arasında, Batı Şeria topraklarındaki hükümet (İsrail) faaliyetleri koordinatörü olarak görev yapan yedek Tümgeneral Dani Rothschild, gazeteye, böyle bir uygulamadan kesinlikle haberdar olmadığını belirtti.

Haberde, İsrail Merkez İstatistik Bürosu verilerine göre, 1994 yılında Batı Şeria'daki Filistinlilerin sayısının 1 milyon 50 bin kişi dolayında olduğu; bu uygulama olmasaydı, nüfusun o günkü rakamdan yüzde 14 dolayında daha fazla olacağı da ifade edildi.

Bugün halen, benzer bir uygulamanın Doğu Kudüs'te ikamet hakları bulunup, İsrail tarafından verilen kimlik kartları bulunan Filistinliler için de uygulandığı, 7 yıldan fazla ülke dışında bulunanların geri dönüş haklarını kaybettikleri de hatırlatıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...