150 milyon dolarlık faturaya uluslararası ortak

Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Suriye'de şiddet olaylarından kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteciler için uluslararası yardım almaya başlandığını söyledi.

13.04.2012 - 13:33

150 milyon dolarlık faturaya uluslararası ortak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çin ziyaretinde, Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteci sayısının 25 bini aştığını belirterek, bunun Türkiye'ye maliyetinin 150 milyon doları geçtiğini açıklamıştı. Erdoğan'ın bu açıklaması sonrası başta BM olmak üzere uluslararası kuruşlara yardım çağrısı yapılmıştı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün yaptığı açıklamada, Hatay ve Kilis'te çadırkentlere yerleştirilen Suriyeli sığınmacılar için uluslararası yardım almaya başladıklarını söyledi.

Davutoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cuda ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi.

'ÜRDÜN'DE 100 BİN SIĞINMACI VAR'
Suriye'de yaşanan önemli gelişmelerden en fazla etkilenecek ülkelerin başında Türkiye ve Ürdün'ün geldiğini belirten Davutoğlu, ''Suriye'de insani durum kötüleştikçe Türkiye ve Ürdün'e dönük mülteci akışında yoğunluk oluyor. Türkiye'de 25 bine yakın tanımlanmış geçici sığınmacı var. Tanımlanmıştan kastım, bizim konteyner ya da çadır kamplarında kalanlar. Ürdün'de ise 100 bine yakın sığınmacı var, fakat bunların büyük kısmı Ürdün toplumu içinde yaşamaya yöneliyorlar ve orada sosyal hayatın içinde bulunuyorlar. 6-7 bin civarında da sınırda, kamplarda bulunuyorlar'' dedi.

Davutoğlu, uluslararası alanda sığınmacıların sayısının artması durumunda hangi mekanizmaları hayata geçirecekleri konusuna değindiklerini ve daha fazla sayıda sığınmacının sınırlarına gelmesi durumunda alınabilecek tedbirleri gözden geçirdiklerini söyledi.

ERDOĞAN SUUDİLER'LE SURİYE'Yİ KONUŞACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Suriye sorununu görüşmek için bugün Suudi Arabistan'da bulunuyor. Başbakan Erdoğan'ı havaalanında Riyad Emiri Prens Salman Bin Abdulaziz ve Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün karşıladı. Erdoğan buradan, Kraliyet Ailesi'nin misafir sarayına geçti.

Başbakan Erdoğan, bugün öğle saatlerinde Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud ile biraraya gelecek. İki liderin cuma namazından sonra, Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konuları ele alması bekleniyor. Suudi Arabistan ve Türkiye, Suriyeli muhaliflere destek veren ülkelerin başında yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...