Avukat John Henry Browne, Bales ile ilk görüşmesinden sonra ortada ne bir "itiraf" ne de müvekkili aleyhinde "kanıt" bulunduğunu savundu, "İddiaları hepimiz duyduk. Hükümetin fazla kanıtı olduğunu sanmıyorum" dedi.

Browne, 38 yaşındaki zanlının mali sorunları olduğu iddialarını reddetti ve bunun davayla ilgisi olmadığını söyledi.

İDDİANAME BEKLENİYOR
Kansas'taki Fort Leavenworth askeri cezaevinde tutulan çavuş Bales'le ilgili iddianamenin bu hafta içinde açıklanması bekleniyor. Daha önce Amerikan Savunma Bakanlığı Bales'e ölüm cezasıyla sonuçlanabilecek suçlamalar yöneltilebileceğini açıklamıştı. Afganistan hükümeti çavuşun hızla yargılanmasını talep ederken, mahkemenin yıllarca sürebileceği kaydediliyor. Başka askerlerin de olaya karıştığı iddialarına karşın Bales katliamla ilgili bilinen tek zanlı.

Katliam, ABD ile Afganistan arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirmiş NATO'ya bu ülkeden çekilme planlarını hızlandırması çağrıları yapılmıştı. Avukat Browne, gazetecilerin Bales'in parasal sorunları nedeniyle bunalıma girdiği iddialarıyla ilgili sorularını da yanıtladı.

1,5 MİLYON DOLAR BORCU VAR
Bales ve eşinin satın aldıkları iki evin borçlarını ödeyemedikleri belirtiliyor. Bales'in ayrıca yaklaşık 10 yıl önce borsa komisyonculuğu yaparken, hakkında açılan bir dolandırıcılık davasından kaynaklanan 1,5 milyon dolar borcu olduğu ortaya çıkmıştı.

Avukat Browne, "Bu birşey demek değil. Kuşkusuz mali sorunlar var. Benim var, Amerikalıların yüzde 95'inin var. Ama mali sorunlarınız var diye kadınları ve çocukları öldürmezsiniz" dedi. Bales'in eşi Karilyn Bales, olayın kurbanlarının ailelelerine başsağlığı diledi ve olan bitenlerin "bildiği ve hayran olduğu erkeğin kişiliğine tamamen ters düştüğünü" söyledi. 11 Mart'taki katliamda ölen Afgan köylüler arasında dokuz çocuk bulunuyor.