Bugün Srebrenitsa’da acı ve hüzün dolu bir gün yaşandı. Katliamın 16’ıncı yıldönümünde düzenlenen törenler sırasında, yıl içinde kimlikleri teşhis edilen 613 soykırım mağduru daha Potoçari anıt mezarlığına defnedildi. Defnedilenlerin en genci 11 yaşındaydı…. Binlerce kişi düzenlenen cenaze törenine katılmak için mezarlığa akın etti.

İlişkili Haberler


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Josipviç ve çok sayıda yerel ve yabancı yetkililer de törende hazır bulundu. Arınç, yaptığı konuşmada "Bundan 16 yıl önce Avrupa’nın orta yerinde tarihin şahit olduğu en büyük vahşetlerden biri yaşandı. Belki de dünyanın en masum ve en mazlum milletlerinden birisi olan Bosnalı kardeşlerimiz ırkçı bir saldırının kurbanı oldular. Aradan 16 yıl geçti ancak acımız sanki dün olmuş gibi yeni ve hala ince bir sızı yüreğimizi kasıp kavurmaktadır" dedi.

‘YAŞANANLAR SOYKIRIM OLARAK TANINDI’
11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa'yı koruyan Hollandalı BM askerlerinin Bosnalı Sırpların kasabayı ele geçirmesine göz yummasının ardından yaşanan katliamda, aralarında çocukların da bulunduğu 8 binden fazla Boşnak öldürülmüştü. Bölgede yaşananlar, BM 'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı ve Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 2007 yılında 'soykırım ' olarak nitelendirilmişti.

Soykırımın sorumluları olan eski Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç 16 yıl fırari yaşadıktan sonra 26 Mayısta, eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç ise 2008'de yakalanmıştı. Henüz bulunamayan toplu mezarlar ise Bosna Hersek’in en karanlık sırlarını saklamaya devam ediyor.

‘YAŞANANLAR DERS OLSUN’
"Srebrenitsa unutulmasın,tekrarlanmasın! Srebrenitsa gelecek için, dünyada barış için, huzur için, adalet için ders olsun" Srebrenitsa faciasını yaşayanlar, dünyaya işte bu mesajı göndermek istiyor.