17 gün göçük altında kalan madenciler hayatta

Şili'de 17 gün göçük altında kalan madencilerle temas kurulduğu, madencilerin hayatta olduğu bildirildi.

Haberler 23.08.2010 - 10:30

17 gün göçük altında kalan madenciler hayatta

Şili'de kurtarma ekipleri, bakır ve altın çıkarılan bir madende 17 gündür mahsur kalan 33 madenciyle temas kurdu. Madencilerin tümünün hayatta olduğu bildirildi.

Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, madencilerin, kapalı kaldıkları sığınağa açılan küçük bir tünelden içeri sokulan kameraya el sallarken gördüğünü söyledi.

Madencilerin hayatta olduklarına dair ilk sinyal, kurtarma ekiplerinin kazılar sırasında çekiç sesleri duymalarıyla alındı.

Ardından, madendeki sığınağa sondaj yoluyla bir kontrol çubuğu indirildi ve madenciler bu çubuğa bir not iliştirerek, hayatta olduklarını yukarıdakilere bildirdi.

Şili Cumhurbaşkanı Pinera, notun alınması üzerine, haberi kamuoyuyla paylaştı ve madencileri azim ve cesaretlerinden dolayı kutladı.

YÜKSEK ENERJİ VEREN YİYECEKLER YOLLANACAK
Kurtarma ekipleri, açılan küçük tünelden madencilere şimdi de yüksek enerji veren yiyecekler ulaştırmayı planlıyor.

Yardım ekipleri ayrıca mahsur kalan madencileri çıkaracak denli büyük bir tünel kazmanın aylar sürebileceği konusunda uyardı.

Mahsur kalan madenciler, Copiapo kenti yakınlarındaki San Jose madeninde yerin yaklaşık 700 metre altında çalışıyorlardı.

5 Ağustos günü madenin ana girişinin çökmesinden bu yana 33 madenciden haber alınamıyordu.

Reuters haber ajansı, madencilerin küçük bir ev büyüklüğünde bir sığınakta beraberlerindeki sınırlı miktarda yiyecekle hayatta kalmayı başardıklarını duyurdu.

Açılan küçük tünelden madencilere, gıdanın yanı sıra, iletişim kurmak için cihazlar da sarkıtılacak.

Madencilerin yakınları, haberi Şili bayraklarını sallayıp ülkenin ulusal marşını söyleyerek kutladı.

Sayfa Yükleniyor...