2. Dünya Savaşı'nın kaderini belirleyen şifrecilerden biri daha kayatını kaybetti

2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun şifreli iletişimini sağlayarak savaşın kaderini değiştiren Navajo kabilesinin bir üyesi 95 yaşında hayatını kaybetti.

Haberler - ntv.com.tr 07.09.2016 - 13:34

2. Dünya Savaşı'nın kaderini belirleyen şifrecilerden biri daha kayatını kaybetti

Amerikan ordusunun şifreleme yöntemleri Japonlar tarafından deşifre edilince dilleri bilinmediği için ordunun şifreli mesajları iletme görevini üstlenen Navajo kabilesinin üyesi olan Joe Hosteen Kellwood, 95 yaşında hayatını kaybetti.

Arizona eyaletinde bulunan Phoenix şehrinde yaşıyan Kellwood için Eyalet Valisi Doug Ducey, "Kellwood, 1. Denizci Bölüğünde görevini yaparak müttefik devletlerin savaşı kazanmasına yardım ederek ülkesine hizmet etti. Bugün Arizonalılar olarak bu muhteşem adam ve ailesi için dua ediyoruz.

İkinci Savaşı'nda Navajo kabilesinden 400'den fazla kişi ABD'nin Japonlarla savaştığı bölgede şifreli mesajları iletme görevini üstlenmişlerdi. Oldukça kapalı ve bilinmeyen bir dilleri olduğu için kabile üyeleri savaş sırasında önemli mesajların, Japon ordusu tarafından deşifre edilmeden ulaştırılmasını sağlamışlardı.

2. Dünya savaşına katılan Navajolar
2. Dünya savaşına katılan Navajolar

Savaşa 21 yaşındayken giden 3 yıl boyunca müttefik devletlerin mesajlarını iletmişti. Navajolar Amerika'nın güneybatısında yaşayan bir yerli halk. Kabilenin 2015 verilerine göre 300 bin 460 üyesi bulunuyor.

HİKAYELERİ HOLLYWOOD'A TAŞINDI

Navajo kabilesinin hikayesi başrolünde Nicholas Cage'in oynadığı "Rüzgarla Konuşanlar" (Windtalkers) filmiyle beyaz perdeye aktarılmıştı.

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sayfa Yükleniyor...