Şinhua ajansının haberinde, ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinin Caoyuen kentinde cep telefonu numarasını vermeyi reddettiği ve "kötü ruh taşıdığı" gerekçesiyle bir kadını linç eden tarikat üyesi 5 kişiden ölüm cezasına çarptırılan Cang Fan ve Cang Lidong'un, idam edildiği belirtildi.

Geçen yıl ekim ayında, Çin'in Şandong eyaletindeki Yantay Orta Halk Mahkemesi'nde cinayet suçundan hakim karşısına çıkan 5 tarikat üyesinden Cang Fan ve Cang Lidong, idam cezası almıştı. Tarikat üyesi Li Yingçün müebbet, Cang Hang ve Cang Çiaolien ise çeşitli hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Caoyuen şehrindeki bir hazır yemek restoranında 28 Mayıs'ta, tarikat üyesi 5 kişi, cep telefonu numarasını istedikleri 37 yaşındaki bir kadını, olumsuz yanıt alınca linç ederek öldürmüştü.

Zanlılar, "Yüce Tanrı" anlamına gelen ''Quennengshen'' tarikatına üye olduklarını açıklamış ve öldürdükleri kadının "kötü ruh taşıdığını" savunmuştu. Ayrıca, zanlıların cep telefonu numarasını aldıkları kişilere tarikatlarına katılma konusunda çağrıda bulundukları ifade edilmişti.

Bu olayın, kamuya açık bir alanda meydana gelmesi ve bir kadının herkesin gözü önünde acımasızca öldürülmesi, ülke kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Pekin yönetimi, bu olayın ardından tarikat ve diğer dini gruplar üzerindeki denetimi ve kontrolü artırmaya başlamıştı.