2006'da neredeyse ölüyordu

Son yayınlanan Wikileaks belgelerine göre, Fidel Castro 2006'da neredeyse ölüyordu.

Anadolu Ajansı 16.12.2010 - 15:08

2006'da neredeyse ölüyordu

Wikileaks'de yayımlanan Amerikan gizli diplomatik belgelerine göre, Küba lideri Fidel Castro, 2006'da ölüme çok yaklaştı.

İsmi açıklanmayan kaynakların Havana'da diplomatlara verdiği bilgilere göre Castro, yurt içinde uçakla seyahat ederken bağırsağındaki delik yüzünden neredeyse ölüyordu.

İspanya'da çıkan El Pais gazetesinde yayımlanan belge, Havana'daki Amerikalı diplomatların, Fidel Castro'nun hastalığı ve iyileşme olasılığıyla ilgili bilgi edinmek için yoğun çaba harcadığını gösteriyor.

Havana'daki Amerikalı diplomatın Mart 2007'de yolladığı bir kriptoda, Castro'nun hastalığının, Holguin'den Havana'ya giderken uçakta ortaya çıktığı belirtildi.

Kısa bir uçuş olduğu için uçakta doktor bulunmadığı, Castro kanama geçirdiği için de uçağın acil iniş yaptığı aktarıldı. Castro'ya, bağırsak duvarının dışarıya kesecik halinde çıkması anlamına gelen kalın bağırsak divertükülü teşhisi konulduğu ifade edildi.

Açıklanmayan kaynağın Amerikalı diplomata, Castro'nun kalın bağırsağında delik olduğunu ve ameliyat edilmesi gerektiğini anlattığı kaydedildi.

Castro'nun önce kolostomiyi reddettiği ancak zamanla durumu kötüleşince ameliyata razı olduğu belirtildi. Kriptoda, bu hastalığın iyileşebilir olmadığını bildiren Amerikalı diplomatın, Küba liderinin görevinin başına dönemeyeceği yorumunun yer aldığı da ifade edildi.

Hastalığı yüzünden Castro, yetkilerini kardeşi Raul'a devretmek zorunda kalmıştı. Küba'da Castro'nun sağlık durumu devlet sırrı kabul ediliyor.

Küba lideri, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye "diz çöktürdüğünü" söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...