Eike Batista'nın bu kadar iddialı bir söz söylemesinin çok haklı sebebleri var. Şu anda sadece Brezilya'nın değil aynı zamanda Güney Amerika'nın da en zengin işadamı olma unvanını elinde bulunduran Eike Batista, "on parmağında on marifet olan insan" tipine en iyi örnek.

İlişkili Haberler


Klişe deyimle "sıfırdan başlayıp en tepeye yükselen" 55 yaşındaki Eika Batista, Brezilyalı bir baba ile Alman bir annenin yedi çocuğundan sadece biri. Çok çocuklu bir ailenin üyesi olması ünlü işadamının fakirlikten geldiği anlamı taşımıyor. Baba Eliezer Batista, Brezilya'da bir dönem maden ve enerji bakanlığı görevinde bulundu. Eliezer Batista bakanlık dışında Brezilya'nın köklü maden şirketi Vale do Rio Doce'de yönetim kurulu başkanlığı dahil çeşitli kademelerde çalıştı. Brezilya'da doğan Eika Batista henüz 12 yaşındayken babasının işi dolayısıyla ailesiyle birlikte Avrupa'da yaşamaya başladı. Devlet şirketi Vale do Rio Doce'nin Avrupa'daki iş bağlantılarını kurmakla görevlendirilen baba Eliezer Batista eşi ve çocuklarıyla birlikte sırasıyla İsviçre'nin Cenevre, Almanya'nın Düsseldorf ve Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaşadı.

POLİÇE SATMAK İÇİN KAPI KAPI DOLAŞTI
Eike Batista'nın sıradışı yaşamı 18 yaşına geldiğinde anne ve babası, kendisini Almanya'da bırakarak Brezilya'ya döndüğünde değişmeye başladı. Ailesinden ayrı yaşamaya başlayan genç Batista, Almanya'da Aachen Üniversitesi'nde metalurji mühendisliği eğitimi almaya başladı. Babası zengin olmasına rağmen daha öğrenci olduğu dönemde hayatını kazanmak için kapı kapı dolaşarak sigorta poliçesi satan Batista, 23 yaşına geldiğinde ani bir kararla eğitimini yarıda keserek ülkesi Brezilya'ya döndü.

İNKA ALTINLARI HAYALİ
Güney Amerika'da 11 ve 16. Yüzyıl arasında yaşayan İnka Medeniyeti'nin altınlarını bulmayı hayal eden delikanlı Batista, Brezilya'ya döndüğünde altın ve gümüş ticaretine başladı. Amazon bölgesindeki üreticilerden satın aldığı altınları Brezilya'nın diğer bölgelerine ve Avrupa'ya pazarlayan Batista, 20 ile 30 yaş arasındaki dönemde 6 milyon dolar para kazandı. 80'li yılların başında tüccar olarak başladığı altın işinde üretici konumuna ulaştı. 'İnka Güneşi'ni şirketinin logosu olarak seçen Eika Batista kısa bir süre içinde sadece hatırı sayılır bir servetin sahibi olmakla kalmadı, aynı zamanda Brezilya'da 6, Şili ve Kanada'da birer maden ocağının sahibi oldu.

'BREZİLYA VE ALMANYA'NIN MUHTEŞEM BİLEŞKESİYİM'
"Tek başına ve kısa sürede bu kadar büyük bir servetin sahibi nasıl oldun?" sorusunu Brezilyalı işadamı Batista yine çok klişe iki cümleyle cevaplamıştı: "Büyük düşünerek. Annem ve babam bana küçük yaşta büyük düşünmeyi öğretti." Bu kadar devasa bir servete ulaşmasının sırrını ise, Brezilyalı baba ve Alman anneden olmanın "muhteşem" bileşkesine bağlıyor. Eika Batista, Alman anneden disiplin, detaya inme ve işine saygı duyma gibi erdemler edindiğini, mesleği dolayısıyla gezgin olan Brezilyalı babadan ise esnek olma, kolay iletişim kurma ve insanlarla rahatça dostluk kurma yeteneklerini edindiğini söylüyor.

'PARA KAZANMANIN SONU YOK'
"50 ve 100 yılı göz önünde bulundurarak planlarımı yapıyorum" diyen Eika Batista, bu düşünme sistemiyle rakiplerinden ayrıldığını ve onlara fark attığını iddia ediyor. "Para kazanmanın da bir sonu olmalı?" sorusuna ise gülümseyerek cevap veriyor: "Hayır, para kazanmanın asla bir üst sınırı olamaz."

Yaşamına baktığımızda sözlerinin sadece lafta kalmadığını açıkça görüyoruz. 2000'li yıllara kadar altın madenciliğinde büyüyen ünlü işadamı ani bir kararla, elindeki bütün altın madenlerini çıkararak çok daha karlı ve aynı zamanda riskli bir alana yöneliyor. Henüz 29 yaşında Kanada Borsası'nda koteli TVX Gold şirketinin CEO'su olan Batista, 1991-1996 yılları arasında sekiz altın ocağı sayesinde servetini üçe katlıyor. 2000 yılında ise 20 milyar dolar değerindeki altın madenlerini satarak petrol ve doğalgaz aramaya koyuluyor.

ÜÇ HARFTEN OLUŞUYOR VE 'X' İLE BİTİYOR
Risk almayı seven bir kişi olduğunu şirketlerinin ismine baktığınızda rahatlıkla anlıyorsunuz. Değişik alanlarda faaliyet gösteren altı şirketinin ismi üç harften oluşuyor ve her şirketin isminin son harfi "X". Batista Portekizce dilinde "X"in atak ve esnekliği vurguladığını bu nedenle tüm şirketlerinin son harfinin "X" olmasını özenle seçtiğini belirtiyor.

50 BİN ÇALIŞANI OLACAK
Eğer bir insan denizin ortasında 3 kilometre rıhtım yapacağını, 13 bin olan çalışan sayısını iki yıl içinde 50 bine çıkaracağını ve 250 bin nüfuslu yeni bir kent kuracağını ve bu şehre kendisi isim vereceğini iddia ediyorsa, o kişinin "50 ve 100 yıllık planlar yapıyorum" sözlerine inanmak zorundayız.

Biz inansak da inanmasak da Eike Batista 2007 yılından bu yana Brezilya'nın ünlü kenti Rio de Janeiro'nun 200 kilometre kuzeyinde Açu adını verdiği dünyanın sayılı endüstri limanlarından birini inşa ediyor. "2015 yılında dünyanın en zengin adamı olacağım"iddiasını Batista'ya söyleten de bu liman ve hemen arkasında kurulacak şehir. 500 milyar dolar değerindeki doğalgaz, petrol ve demir cehveri rezervlerinin ortasında kurulacak olan Açu limanı, iki yıl içinde faaliyete geçecek, kentin kurulması ise 2025 yılına kadar sürecek.

36 MİLYAR DOLARA ŞEHİR KURACAK
"Süperliman" olarak nitelendirilen Açu'da bir elektrik santrali ve Çin'in üçüncü büyük demir-çelik üreticisi Wisco ile bir demir çelik fabrikası ve Kore şirketi Hyundai-Werft'le de büyük tonajlı gemiler üretilecek. İlk aşamada 2 milyar dolar yatırımla kurulacak Açu limanında yılda 60 milyon ton demir cevheri, 46 milyon kubikmetre petrol, 12 milyon ton kömür ve 10 milyon ton demir ve çeliğin işlenmesi hedefleniyor. Ortasında 400 metre genişliğinde ve 45 kilometre uzunluğunda bir otoyol ve iki demiryolunun inşa edileceği Açu kenti için de 2025 yılına kadar 36 milyar dolar harcanacak.

BREZİLYA 5'İNCİ BÜYÜK EKONOMİ
Bu kadar büyük düşünen bir adamın politikayla ilgilenmemesi düşünülemez. Brezilya'da 2002 yılında bir zamanların solcu militanı sendikacı Lula da Silva devlet başkanı olduğunda, ülkedeki diğer kapitalistler gibi Eike Batista da endişeye kapıldı. Ancak kısa bir süre sonra Batista, Devlet Başkanı Lula'nın pragmatik ekonomik kararlarından faydalanmasını bildi. Lula döneminde yaptığı akıllıca yatırımlarla her yıl onlarca basamak atlayarak dünyanın en zengin sekizinci kişisi konumuna gelen Batista, Brezilya'nın önümüzdeki 5 yıl içinde dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasına gireceğini söylüyor. Batista, Avrupa'nın şimdi yaşadığı krizin benzerini 80 ve 90'lı yıllarda kendilerinin yaşadığını da sözlerine ekliyor.

YUNANLILARDAN BÜYÜK KAZIK YEDİ
Ülkesinde ekonomik alanda bu kadar önemli başarılara imza atmış olan Eike Batista'nın yurtdışı yatırımları tam anlamıyla felaketle sonuçlandı. Rusya ve Çek Cumhuriyeti'nde yaptığı yatırımlarda 30 milyon dolar kaybettiğini itiraf eden Batista'nın en kötü anısı ise komşumuz Yunanistan'la olmuş. Yunanistan'da 1996 yılında giriştiği yatırımla 330 milyon dolar kaybettiğini belirten Batista, "Kriz olsun olmasın, Yunanlılara dikkat etmek gerekir, paranızı onlara her zaman kaptırıbilirsiniz" görüşünde.

Yaptığı hatalardan ders çıkarmasını da bildiği iddiasında, yıllar önce arazi araçları üretimine soyunan Eike Batista, "Yanlış motor üretimine izin verdiğim için battım" diyor.

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU VAR
Brezilyalı milyarder sadece iş dünyasında değil hayatın her alanında iddialı bir kişilik. Su teknesi yarışları buna sadece bir örnek. Bu dalda dünya şampiyonluğu olan Brezilyalı işadamı Batista, çok sevdiği bu tehlikeli spordan, iki oğlunu öksüz bırakmamak için vazgeçtiğini de sık sık dile getiriyor. Su teknesi dalında Brezilya, ABD ve dünya şampiyonlukları bulunan Batista, 2006 yılında Santos ile Rio de Janeiro kentleri arasındaki 354 kilometreyi 3 saat 1 dakika 47 saniye ile geçmişti.

KARNAVAL GÜZELİ EŞİ İTFAİYECİYLE KAÇTI
Dünyanın en zengin adamı olma hedefini önüne koyan Brezilyalı işadamı Batista'nın inişli çıkışlı bir özel hayatı var. 1991 yılında karnaval güzeli ve manken Luma de Oliviera ile evlenen Batista, 16 ve 21 yaşındaki iki oğlunun annesinden 2004 yılında olaylı bir şekilde ayrılmak zorunda kaldı. Boşanmanın resmi gerekçesi ise eşinin Batista'yı bir itfaiyeciyle aldatmış olması.

TWITTER'DA 500 BİN TAKİPÇİ
Ünlü işadamı Eike Batista'nın bugünlerde en büyük eğlencesi ise twitter. Gazete ve televizyonlara demeç vermektense, twitter üzerinden fikirlerini doğrudan paylaşmayı tercih eden Batista'nın 500 bin takipçisi buluyor. Batista sadece 28 kişiyi takip ediyor. Takip ettiği kişiler arasında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Bakanı Dimitry Medvedev, Brezilyalı futbolcu Kaka ve yine Brezilyalı yazar Paulo Coelho var.