'2060'a kadar sıcaklık 4 derece artacak'

Dünya Bankası, 2060 yılına kadar sıcaklığın 4 derece artacağını ve dünya üzerinde yıkıcı etki yaratacağını açıkladı.  Banka, çevreci enerji teknolojilerine yatırım yapmak isteyen ülkelere kredi sağlamaya hazır olduğunu da vurguladı.

Haberler - NTV Haber 19.11.2012 - 11:22

'2060'a kadar sıcaklık 4 derece artacak'

Bankası'nın hazırladığı rapora göre, önlem alınmazsa küresel sıcaklık 2060 yılına kadar yaklaşık 4 derece artış gösterecek.

Raporda bu artışın faturasını özellikle kıyı şeridindeki ve az gelişmiş ülkelerin ödeyeceğine dikkat çekiliyor.

Artan deniz seviyesinin, Bengladeş, Hindistan, Endonezya, Madagaskar, Meksika, Mozambik, Filipinler, Venezuela ve Vietnam gibi ülkeleri tehdit etmesi, Akdeniz'de ise yazın en sıcak döneminde sıcaklığın yaklaşık 9 derece artış göstermesi bekleniyor.

TARIM YAPILAMAYACAK
Raporda; artan sıcaklık yüzünden Bengladeş, Mısır, Vietnam ve kıyı Afrika ülkelerinin tarım yapılamaz hale geleceği ve dünyanın ciddi bir kıtlıkla karşı karşıya kalacağı vurgulanıyor.

Küresel çapta yaşanacak sel sonucu birçok bölgede temiz su kaynağı bulmanın güçleşeceğine de dikkat çekiliyor.

ÇEVRECİ ENERJİYE DESTEK
Dünya Bankası, küresel ısınmanın önüne geçmeden dünya üzerinde yoksulluğa çare bulmanın mümkün olmayacağını söylüyor ve çevreci enerji teknolojilerine yatırım yapmak isteyen ülkelere kredi sağlamaya hazır olduğunu belirtiyor.

Küresel ısınmayla mücadele için 2005 yılında yürürlüğe giren Kyoto Protokolü'nün altında Türkiye dahil 191 ülkenin imzası bulunuyor. Ancak, protokolün süresini uzatma konusunda anlaşma sağlanabilmiş değil.

Yaklaşık 200 ülke, 26 Kasım ve 7 Aralık tarihleri arasında Kyoto Protokolü'nü masaya yatırmak üzere Katar'da biraraya gelecek.

Sayfa Yükleniyor...