23 milyonun içtiği suda 3 bin ölü domuz

Çin’in en büyük kenti Şanghay’a temiz su sağlayan nehirde 3,300’den fazla ölü domuz bulunması, ülkede giderek daha büyük bir sorun haline gelmeye başlayan çevre kirliliği konusunda yeni endişelere neden oldu.

12.03.2013 - 11:10

23 milyonun içtiği suda 3 bin ölü domuz

Şanghay kentine temiz su sağlayan Huangpu Nehri’nden binlerce ölü domuzun çıkarılmasının ardından, Çin sağlık ve tarım bakanlığı yetkilileri olay hakkında soruşturma başlattı.

23 milyon nüfuslu kentin su ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Huangpu Nehri, Çin’in doğusunda, Yangtze Nehir Deltası’nda bulunan Şanghay’dan güneye doğru 70 km uzanan bir nehir. Yetkililer, ölü domuzların nasıl nehire düştüğünü veya öldükleri hakkında şu an kesin bir bilgi ortaya atabilmiş değil.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Çinli bir uzman, ülkede en çok tüketilen etin domuz olduğunu belirtirken, domuzların bir çiftlikte meydana gelen salgın hastalıktan ölmüş olabileceklerini ifade etti.

Çin’deki sosyal medya ağları ise maskeli görevlilerin nehirden çıkardığı domuzların fotoğrafları üzerine çok büyük tartışmalara sahne oldu. Halk, temiz içme suyuna karışan kirliliğin yanı sıra, ölü hayvanlarla nasıl ilgilenildiği konusunda da yetkililere büyük tepki gösterdi.

ABD Hastalık Denetleme ve Önleme Merkezi’nin verdiği bilgiye göre, Çinli yetkililer nehirde domuzlarda bulunan ‘porcine circovirus’ hastalığının tespit edildiğini ancak bu hastalığın insanları etkilemediğini açıkladı.

BİR TEK YÜZEN DOMUZLAR DEĞİL
Yetkililerin su kanallarını korumak adına aldıkları önlemleri artırmalarına rağmen, ölü domuzların yüzdüğü temiz su kaynakları Çin’deki tek sorun depil.

Huangpu Nehri, Ocak ayında bir kimyasal madde taşıyan tankerde yaşanan sızıntı nedeniyle kirlenmiş ve 20’den fazla insan hastanelik olmuştu.

Ölü domuzların bir veya daha fazla çiftlikte başgösteren bir salgından kaynaklanabileceği düşünülürken, bu olasılık akıllara geçmişteki salgınları getirdi. 2007 yılında domuzlar arasında yaşanan bir salgın 50 milyon hayvanın telef olmasına neden oldu. Araştırma firması Genesus Genetics, Çin’de bugün 470 milyon bulunduğunu belirtti.

Birçok suyolunu besleyen Huangpu Nehri, Şanghay dışında tarım ve sanayi bölgeleri Zhejiang ve Jiangsu’yu da besliyor. Yetkililer, ölü domuzların kaynağı olarak bu bölgeleri şüpheli görüyor. Huangpu, Şanghay’ın ardından Yangtze Nehri’ne dökülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...