AB Bakanı Çelik: 23 ve 24. fasılların açılmasını bekliyoruz

AB Bakanı Çelik geçen dönemde 17. ve 33. fasılların açıldığını hatırlatarak "Yeni dönemde müzakerelerin kalbini oluşturan basın özgürlüğü, temel haklar ve hürriyetler gibi konular içeren fasılların (23 ve 24. fasıllar) açılmasını bekliyoruz" dedi.

Haberler 09.09.2016 - 13:13

AB Bakanı Çelik: 23 ve 24. fasılların açılmasını bekliyoruz

15 Temmuz darbe girişimi sonrası AB Dış Politikalar Yüksek Komiseri Federica Mogherini ile Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn Ankara'daki "Türkiye-AB Üst Düzey Siyasi Diyalog Toplantısı"nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

AB Bakanı Ömer Çelik geçen dönemde 17. ve 33. fasılların açıldığını hatırlatarak, "Yeni dönemde müzakerelerin kalbini oluşturan basın özgürlüğü, temel haklar ve hürriyetler gibi konular içeren fasılların (23 ve 24. fasıllar) açılmasını bekliyoruz. Bu konularda çok fazla eleştiri dile getiriliyor. Bu eleştiriler gerçekten demokrasi ve insan hakları konusunda bir ilerleme amacı taşıyorsa o zaman buyrun bu fasılları açalım diyoruz" dedi.

AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn da basın toplantısında şu görüşü dile getirdi: Türkiye'deki Suriyeliler için AB'nin vadettiği yardım 2016 ve 2017 için 3 milyar euro bahsettiğimiz miktardı ve şu ana kadar 2.2 milyar eurodan daha fazlası için taahhütte bulunduk. Ay sonuna kadar 600 milyon eurodan daha fazlasını verebileceğimizi ve yaklaşık 1 milyar euroya ulaşabileceğimizi düşünüyoruz."

AB Dış Politikalar Yüksek Komiseri Federica Mogherini de, Avrupa Birliği'nin Gümrük Birliği ve vize serbestisi konusunda Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...