27 milyar Euro'luk Türk rehine kurtuldu

İtalya'da fidye için kaçırılan ve karşılığında 27 milyar Euro istenen banker Adnan Saklı kurtarıldı.

28.05.2010 - 12:22

27 milyar Euro'luk Türk rehine kurtuldu

İtalya'da fidye amacıyla kaçırılan Türk banker Adnan Saklı, polis tarafından düzenlenen operasyonla kurtarıldı.

ABD'de bir finans kuruluşunun sahibi olduğu belirtilen Adnan Saklı'yı 13 gün önce kaçırdığı belirtilen silahlı çete elemanlarının, 18 Mayıs ve bugün olmak üzere iki aşamalı düzenlenen operasyonla gözaltına alındığı açıklandı.

Bologna Emniyet Müdürlüğünde konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, Saklı'nın serbest bırakılması için 27 milyar Euro fidye istedikleri bildirilen silahlı çeteye mensup 9 zanlının, İtalya'nın 5 ayrı kentinde düzenlenen operasyonlar neticesinde yakalandığı kaydedildi.

RİMİNİ'DE KAÇIRILDI
İtalyan emniyet birimleri, Saklı'nın 14 Mayıs'ta Rimini'de iki emekli arkadaşının evinde ikamet ettiği sırada kaçırıldığını belirttiler.

Edinilen bilgilere göre, Saklı, kendilerine polis süsü veren 5 kişilik silahlı bir çete tarafından kaçırıldı. Olayın emniyete aksetmesi ise Rimini'de Saklı'yı misafir eden arkadaşlarının durumu polise bildirmeleriyle başladı.

İtalyan emniyet birimleri, ilk operasyonu, olayın gizli tutularak iz sürmeye çalışıldığı dönemde 18 Mayıs'ta gerçekleştirdi.

DAĞ EVİNDE SAKLANDI
Kaçırılmasının ardından Siena yakınlarındaki Chiusi'de bir dağ evinde tutulan Saklı, bir araçla Roma'ya getirildiği sırada polisin bir kontrol noktasındaki müdahalesi sonucunda kurtarıldı.

İlk aşamayı teşkil eden söz konusu operasyon, Saklı'nın kurtarılması ve araçta bulunan çete elemanlarının gözaltına alınmasıyla sonuçlandı.

İkinci operasyon ise telefon dinleme, takibat ve benzeri işlemlerin yanı sıra bizzat Saklı'dan edinilen bilgiler sayesinde gerçekleştirildi.

Rimini Emniyet Müdürlüğü, yaşları 51 ila 64 arasında değişen 9 zanlının gözaltına alındığını açıkladı. Zanlıların zorla adam kaçırmak ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından yargılanacağı bildirildi.

İtalyan emniyet birimleri, elde edilen ilk bilgilere göre, Etiyopya doğumlu olmakla birlikte Milano'da yaşadığı belirlenen Miscel kod adlı Michele Giovanni Amandini'nin çetenin ele başı olduğunu belirtti.

FİDYE İÇİN NOTERE GÖTÜRÜLÜRKEN YAKALANDI
Edinilen bilgilere göre Saklı, 18 Mayısta Roma yakınlarında kurtarıldığı sırada çete elemanlarının talep ettiği fidyeyi karşılamak üzere başkentteki bir notere götürülüyordu. Çete elemanlarının Saklı'ya ait tahvil ve hisse senetlerini noter huzurunda yapılacak bir sözleşmeyle kendi hesaplarına geçirme planlarının operasyonla birlikte fiyaskoyla sonuçlandığı ifade edildi.

SAKLI HAKKINDA DA İŞLEM BAŞLATILDI
İtalyan emniyet kaynaklarından sağlanan bilgilere göre, silahlı çete mensubu olan 9 sanık gözaltına alınmış olmakla birlikte, kendisinden astronomik miktarda fidye istenen ve elinde yüklü miktarda tahvil ve hisse senedi bulunduğu belirtilen Saklı hakkında da ayrıca inceleme başlatıldı.

ABD pasaportu taşıyan Saklı'nın mal varlığının mercek altına alındığı, sabıkası bulunup bulunmadığının da incelendiği kaydedildi.

Saklı'nın polise verdiği ilk ifadede, İtalya'ya yaklaşık iki ay önce tatil amaçlı geldiğini söylediği öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...