Tiananmen'in son tutuklusu 27 yıl sonra özgürlüğüne kavuşacak

Çin’in başkenti Pekin’deki Tiananmen Meydanı’ndaki olaylar sırasında gözaltına alınan son kişi de özgürlüğüne kavuşacak.

04.05.2016 - 11:27

Tiananmen'in son tutuklusu 27 yıl sonra özgürlüğüne kavuşacak
Tiananmen Meydanı’nda tankların önüne geçen Çin'li adam 1989'daki olayların isimsiz sembolü haline gelmişti. (Fotoğraf: AP)
Tiananmen olaylarının yıl dönümü, son dönemde Hong Kong'ta on binlerce kişi tarafından anılıyor. 
Tiananmen olaylarının yıl dönümü, son dönemde Hong Kong'ta on binlerce kişi tarafından anılıyor. 

1989 yılında Çin’in başkenti Pekin’deki Tiananmen Meydanı’ndaki gösteri ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle tutuklanan bin 600 kişiden biri olan Miao Deshun önümüzdeki aylarda özgürlüğüne kavuşacak.  

4 Haziran 1989'da 4 iş arkadaşı ile birlikte bir tanka saldırdığı gerekçesiyle tutuklanan Deshun, çıkarıldığı mahkeme tarafından vatana ihanet suçundan ölüm cezasına çarptırılmıştı. 

1991 yılında bu cezası ömür boyu hapis olarak onanan Deshun'un hapishane koşulları da pek parlak değil. Yaklaşık 27 yıldır dış dünya le bağlantısı olmayan Deshun, 25 yaşından beri hapishanede bulunan kişilerin dışında kimseyle görüşemedi. 

ABD merkezli insan hakları örgütü Dui Hua Foundation'ın verdiği bilgiye göre, cezasından indirim yapılan Deshun, 15 Ekim'de özgürlüğüne kavuşacak. Deshun'un serbest bırakılmasının tarihi bir önemi var zira Deshun bu olaylardan dolayı tıtuklu bulunan son mahkumdu. 

TIANANMEN OLAYLARI NEDİR? 

1989 yılında, başken Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda tek parti rejimiyle ülkeyi yöneten komünist yönetime karşı gösteri düzenlenmiş, demokrasi yanlısı mesajların verildiği altı hafta süren gösteriye yüz binlerce kişi katılmıştı.  

Dünya genelinde büyük yankı uyandıran protesto dalgası karşısında şiddet kullanma kararı alan Çİn yönetimi, gösteriyi şiddetle bastırmış ve çıkan olaylarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...