29 yıldır büyükelçilikte yaşayan iki savaş suçlusu dışarı çıkacak

Etiyopya'da kanlı Derg rejiminin iki eski bakanı 29 yıl boyunca İtalya Büyükelçiliği'nde yaşadıktan sonra serbest kalıyor. Etiyopya mahkemesi eski bakanların hakkındaki ölüm cezasını kaldırmıştı.

ntv.com.tr 31.12.2020 - 08:45

29 yıldır büyükelçilikte yaşayan iki savaş suçlusu dışarı çıkacak

İtalya ve Etiyopya arasında diplomatik krize neden olan bir olay yıllar sonra çözülüyor.

Etiyopya'da 1991 yılında devrilen Derg rejiminin iki eski bakanı İtalya'nın Addis Ababa Büyükelçiliği'nden yakında ayrılacak.

Eski Dışişleri Bakanı Berhanu Bayeh ve eski Genelkurmay Başkanı Addis Tedla, 29 yıl önce büyükelçiliğe sığınmışlardı ve o yıldan beri orada yaşıyorlar.

İki eski bakan 2008 yılında ölüm cezasına çarptırılmıştı. Etiyopya Federal Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde iki eski bakanın tutuklama kararını kaldırmıştı. Cumhurbaşkanı Sahle-Work Zewde ise 82 yaşındaki Bayeh ve 74 yaşındaki Tedla'nın idam cezalarını, ömür boyu hapse çevirmişti.

BİLİNEN EN UZUN SIĞINMA

İki eski bakan 26 Mayıs 1991 tarihinde sığındıkları İtalya Büyükelçiliği'nden bir daha ayrılamadı. İki eski bakanın burada geçirdikleri süre bilinen en uzun sığınmalar.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, hakkındaki tutuklama kararının ardından Ekvador'un İngiltere Büyükelçiliğine sığınmıştı. Assange 7 yıl boyunca burada yaşadıktan sonra büyükelçilikten çıkarılmıştı.

Bayeh ve Tedla'nın İtalya'dan sığınmacı statüsü elde etmek için yaptıkları başvurular Roma yönetimi tarafından reddedilmişti. Ancak İtalya'nın idam karşıtı yasaları ve tutumu nedeniyle iki bakanın büyükelçilikte kalmasına izin verilmişti.

İki eski bakanla birlikte Tesfay Gebre Kidan ve Hailu Yimenu adında iki eski Derg yöneticisi de büyükelçiliğe sığınmıştı. Yimenu, büyükelçilikte yaşadığı birkaç yılın ardından intihar etmişti. Kidan ise 2004 yılında ölmüştü. Kidan'ın ölümü kayıtlara kaza olarak geçmişti.

Sayfa Yükleniyor...