İlişkili Haberler

Hollanda'nın hava güvenliğinden sorumlu kuruluşu Güvenlik Araştırma Konseyi (OVV) tarafından hazırlanan raporda, 298 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda, uçağa dışardan "sıcak bir obje" teması olduğu belirtiliyor.

MH17 sefer sayılı uçak, Ukrayna’nın doğusunda, 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede düşürülmüştü. Uçakta 298 yolcu ve mürettebat bulunuyordu. Uçakta 196 Hollanda vatandaşı bulunuyordu.

FÜZEYİ KİM FIRLATTI?

Medyaya sızan bilgilere göre rapor, uçağın düşürülmesinden kimin sorumlu olduğu konusuna açıklık getirmiyor. Rapor, dışarıdan sıcak bir objenin teması sonucu uçağın düştüğünü vurguluyor.

Şimdiye kadar kesinleşen uçağın bir füze tarafından düşürüldüğü yolunda. Ancak füzenin kimin tarafından fırlatıldığı belirsizliğini koruyor. Kiev'e bağlı güçler ve ayrılıkçılar birbirlerini karşılıklı olarak suçluyor.

RUSYA KENDİ RAPORUNU YAYINLAYACAK

Batı ve Ukrayna, Malezya Hava Yolları'na ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rusya tarafından atılan bir füze sonucu düştüğünü iddia ediyor. Rusya ise bu iddiaları reddediyor.

Uçağın düşüşünden sorumlu Buk füzesinin üretici şirketinin de bugün Moskova'da konuyla ilgili bir toplantı düzenleyeceği belirtildi.