Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, AIDS olmadığını açıkladı. Yeni bir kampanyayla halkı AIDS testi yaptırmaya teşvik etmek için uğraşan Zuma, düzenlediği basın toplantısında yaptırdığı testin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

3 eşi olan Zuma, hükümetin AIDS ile mücadele çabalarına zarar verdiği iddialarını da bu şekilde yanıtlamış oldu.

Dünyanın AIDS oranı en yüksek ülkesi olan 50 milyon nüfuslu Güney Afrika'da 5 milyon 700 bin kişi AIDS hastası.

Devlet Başkanı Jacob Zuma ise AIDS'le mücadele konusunda eleştirilere sıkça hedef oluyor. Nedeni de ülkede AIDS'ten korunmak için tek eşlilik özendirilmeye çalışılırken, Devlet Başkanı Zuma'nın 3 kadınla evli olması.

Ancak Zuma kameraların karşısına geçerek eleştirilere yanıt verdi. Yaptırdığı AIDS testinin negatif çıktığını basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayan Güney Afrika Devlet Başkanı, halkı da şu sözlerle test yaptırmaya çağırdı:

"Nisan ayı sonuçlarım daha önceki 3 seferde olduğu gibi negatif. Korku utanç yaratıyor, utanç da inkar. Bırakın inkarla mücadele edelim. HIV testi kampanyasının en iyi tarafı HIV ile yaşayan insanların onuruna saygı duyulması gerektiğini öğretmesi."

Zuma, amaçlarının Haziran 2011'e kadar 15 milyon Güney Afrikalı'ya AIDS testi yapılmasını sağlamak olduğunu da açıkladı.

Zuma'nın konuşması sahneye çıkan dansçıların sergilediği etnik dans figürleriyle sona erdi.