3 haftada ikinci bakan istifası

Danimarka'da Dış Yardım Bakanı Christian Friis Bach'ın ardından Adalet Bakanı Morten Bödskov da istifa etti.

11.12.2013 - 02:45

3 haftada ikinci bakan istifası

Danimarka'daki çok partili koalisyonda 3 haftada ikinci bakan da istifa etti.

Liberal Parti Venstre lideri Lars Lökke Rasmussen'in, başkanlığını yaptığı Güney Kore merkezli uluslararası kuruluş GGGI'nin kasasından yaptığı harcamaların ortaya çıkmasıyla ekim ayında başlayan siyasi tartışmalar sürüyor.

Özür dileyen Rasmussen istifa etmedi ancak GGGI'daki gelişmelerden habersiz olduğunu söyleyen Radikale Venstre Partili Dış Yardım Bakanı Christian Friis Bach, kamuoyunu yanılttığı belgelenince istifa etmişti.

Bu istifadan sonra, bu kez başlangıcı 2012 yılına dayanan bir olaydan dolayı Sosyal Demokrat Partili Adalet Bakanı Morten Bödskov parlamentoyu yanlış bilgilendirdiği gerekçesiyle siyasi desteği kaybedince istifa etmek zorunda kaldı.

Bödskov'un istifasına neden olan olayların gelişimi, aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi'nin (DF) eski başkanı Pia Kjaersgaard'ın 2012 yılında Parlamento Adalet Komisyonu üyeleriyle Kopenhag'da uyuşturucu konusunda kötü bir şöhreti olan Christiania bölgesini ziyaret etmek istemesine dayanıyor.

Yabancılara karşı sert söylemi nedeniyle Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı (PET) tarafından korunan Kjaersgaard'ın, Christiania ziyaretinin diğer üyeleri de tehlikeye düşüreceği ve korumanın zorlaşacağını düşünen PET'in, çeşitli yöntemlerle bu ziyareti engellemeye çalıştığı ileri sürüldü.

Danimarka basınında, PET'in, Pia Kjaersgaard'ın ajandasını ele geçirerek yurt dışında olduğu bir dönemde ziyaretin yapılmasını sağlamaya çalıştığı, böylece yetkilerinin dışına çıktığını yazılması üzerine geçen hafta PET Başkanı Jacob Scharf da yılbaşından itibaren artık kurumda çalışmayacağını açıkladı.

PET başkanının açıklamasının ardından bu kez Adalet Bakanı Morten Bödskov'un bu konuyla ilgili parlamentoda kendisine sorulan bir soruyu doğru yanıtlamadığı ileri sürüldü. Bakan Bödskov da bu iddiayı doğrulayan bir açıklama yaptı.

Hakkında verilen soru önergesi toplantılarında kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Bödskov'un açıklamaları, iktidara dışarıdan destek veren Birlik Listesi (Enhedslisten) tarafından yeterli bulunmadı. Enhedslisten'in desteğini çekmesi üzerine Bödskov, Adalet Bakanlığı görevinden istifa etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...