33 yıl sonra yeni bir kimlikle bulundu

Sovyetler Birliği'nin 1980'li yıllarda işgal ettiği Afganistan'da cephede kaybolan bir Rus askerin izine 33 yıl sonra rastlandı. Afganistan'da yeni bir kimlikle yaşayan Rus asker, aktar olarak geçimini sağlıyor.

05.03.2013 - 11:27

33 yıl sonra yeni bir kimlikle bulundu

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali sırasında cephede kaybolan Rus asker Başretdin Çekimov, 33 yıl sonra bu ülkenin Herat eyaletinde Şeyh Ahmed kimliğiyle ortaya çıktı.

Rus haber ajansı Ria Novosti'nin haberine göre, 1980 yılında Afganistan'da cephede kaybolan Rus asker Çekimov'un bu ülkenin batısında bulunan Herat eyaletinde yaşadığı belirtildi. "Şeyh Ahmed" ismini alan ve Rus ordusunda topçu olarak görev yapan Çekimov, şimdi Afganistan'da geçimini aktar olarak sağlıyor.

RUSÇA BİLMİYOR
Artık Rusça konuşamayan Çekimov, Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında özgürlüğüne kavuşan Özbekistan'a bağlı Semerkant kentinde doğduğunu belirtiyor. Cephede birlikte savaştığı arkadaşlarını, kendisine gösterilen bir fotoğrafta tespit eden Çekimov, 1980'de bir çatışmada ağır yaralandı.

AĞIR YARALANDI
Çatışma sonrası Rus ordusu, Çekimov'un izini kaybetti. Ağır yaralı Çekimov'a Afganların yardım ettiği belirtildi. Sağlığına kavuşan Rus asker daha sonra bu ülkede yaşamaya karar verdi.

15 BİN RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ
Sovyetler Birliği'nin Afganistan'da 10 yıl süren işgalinde 15 bin Rus askeri yaşamını yitirdi. 270 Rus askerinin akıbeti ise henüz bilinmiyor.

Afganistan'ı 1979 Aralık ayında işgal eden Sovyetler Birliği, Afgan mücahidlerin direnişi sonrası 1989 yılında çekilmek zorunda kaldı. Afganistan işgalinin sona ermesinden 2 yıl sonra 1991 yılında Sovyetler Birliği dağıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...