36 yıl sonra koalisyon geldi

İngiltere seçimlerinde Muhafazakarlar zafer kazandı. Ama kazandıkları koltuk sayısı, tek başına iktidar olmaya yetmediği için ülke 36 yıl sonra koalisyona gitmeye haırlanıyor.

07.05.2010 - 09:50

36 yıl sonra koalisyon geldi

İngiltere'de İsçi Partisi'nin 13 yıllık tek başına iktidarı sona eriyor. Dün yapılan seçimlerde muhalefetteki Muhafazakar Parti, en fazla oyu olan parti oldu, ancak tek başına iktidar olmaya yetecek sandalye sayısına ulaşamadı.

Ülkede çetin koalisyon pazarlıklarının başlaması bekleniyor. Oyların neredeyse tamamına yakın bir kısmının sayıldığı ülkede, Muhafazakar Parti 285, İşçi Partisi 232, Liberal Demokrat Parti ise 50 sandalye kazandı. Diğer partilerin kazandığı sandalye sayısı ise 27.

650 üye bulunan İngiliz Parlamentosunun Avam Kamarası'nda, tek başına iktidar olmak için gerekli sandalye sayısı 326. Ancak hiçbir parti bu sayıya ulaşamıyor. Bu da ingiltere'nin 36 yıl aradan sonra bir koalisyon hükümeti tarafından yönetileceği anlamına geliyor.

İlk sonuçların açıklanmasının ardından Muhafazakar Parti Lideri David Cameron, İşçi Partisi'nin iktidardaki hakimiyetini kaybettiğini ve ülkenin büyük bir değişim geçirdiğini söyledi..

Gözlemciler, görevini devretmeye hazırlanan Başbakan ve İşçi Partisi lideri Gordon Brown'ın iktidarda kalmak için küçük partilerin desteğini almaya çalışabileceğini belirtiyor.

TÜRK ADAYLAR GİREMEDİ
İşçi Partisi listesinden seçime giren Türk ve KKTC kökenli adaylar ise parlamentoya giremedi.

İşçi Partisi Basingstoke bölgesinden aday olan Funda Pepperell oyların yüzde 20'sini alarak bölgesinde üçüncü sırada yer aldı. Pepperell'in aday olduğu bölgeden Muhafazakar Parti yüzde 50 oyla milletvekili çıkardı.

İşçi Partisinden bir diğer milletvekili adayı olan Ayfer Orhan da oyların yüzde 20'sini alarak üçüncü sırada yer aldı. Orhan, aday olduğu Hemel Hempstead bölgesinde, yüzde 22 oy alan Liberal Demokrat aday ve yüzde 50 oy alan Muhafazakar adayın gerisinde kaldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...