40 yıl sonra Vietnam gerçeği

1971'de sızdırılan ve New York Times'ın yayımladığı 7 bin sayfa belge, kamuoyuna açıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.06.2011 - 00:15

40 yıl sonra Vietnam gerçeği

Vietnam savaşıyla ilgili çok gizli bilgileri içeren ve bundan 40 yıl önce sızdırılan, dönemin Wikileaks'i sayılabilecek 'Pentagon Belgeleri'nin tamamı kamuoyuna açıldı.

Belgelerde ABD hükümetinin, büyük olasılıkla kaybedileceğini bilmesine ve çok sayıda sivil ya da askeri Amerikan kayıplarını öngörmesine rağmen savaşı savaşı devam ettirdiğine dair belgeler yer alıyor. Belgeler arasından hükümetin, Kongre ve halka yalan söylediğini ortaya çıkaran belgeler de var.

İLK KEZ 40 YIL ÖNCE YAYINLANMIŞTI
Tamamı 7 bin sayfayı bulan belgeler, New York Times gazetesi tarafından yayımlanmalarından 40 yıl sonra, Milli Arşiv ile Lyndon B. Johnson, John F. Kennedy ve Richard Nixon kütüphaneleri tarafından halka açıldı.

New York Times belgeleri 13 Temmuz 1971'de yayımlamaya başlamış ancak kısa süre sonra federal mahkemece yayın durdurulmuştu. ABD Yüksek Mahkemesinin kararı iptal etmesiyle basın özgürlüğü alanında zafer kazanılmıştı.

Eski Pentagon uzmanı Daniel Ellsberg, 1969 yılında, çalıştığı RAND Corporation'daki meslektaşı Anthony Russo'nun yardımıyla gizli bilgilerin fotokopilerini çekmiş ve 'Pentagon Belgeleri' olarak bilinen dosyaları New York Times ve diğer gazetelere ulaştırmıştı.

Sayfa Yükleniyor...