5 gün göçük altında kalan madenciler kurtarıldı

Çin'de bir maden ocağının çökmesinden 5 gün sonra 8 madenci enkaz altından sağ olarak kurtarıldı.

DW Türkçe 30.12.2015 - 12:50

çin-maden-kaza.jpg

Doğudaki Shandong eyaletinde 25 Aralık'ta meydana gelen kazada toplam 25 madenci göçük altında kalmıştı. Madencilerin 7'si kazanın hemen ardından kurtarıldı. Bir madencinin cesedi çıkarıldı. 

Göçük altında kalan diğer madencilerin çıkarılması için 700 kişilik bir arama-kurtarma ekibi seferber oldu. 8 kişilik bir grubun yeri kızılötesi kameralar kullanılarak saptandı.

Önce açılan bir delik aracılığıyla madencilere yiyecek ve içecek sevkiyatı yapıldı. Daha sonra 7 madenci göçük altından çıkarıldı. Halen kayıp olan 9 madenciye ulaşma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.   

Yetkililere göre göçüğe bölgede meydana gelen 4.0 büyüklüğündeki bir deprem neden oldu. Çin resmi haber ajansları maden ocağının sahibinin kazadan sonra intihar ettiğini bildirdi. 

HER YIL YÜZLERCE MADENCİ ÖLÜYOR 
 
Çin'de her yıl yüzlerce kişi hayatını maden ocaklarında kaybediyor. Kazaların çoğunluğuna güvenlik önlemlerinin dikkate alınmaması ya da kurallara yeterince uyulmaması neden oluyor. AP Ajansı'na göre 2014'te Çin'de meydana gelen kazalarda hayatını kaybeden madencilerin sayısı 931'i buldu. 12 yıl önce bu rakam yaklaşık 7 bindi.   

Sayfa Yükleniyor...